Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Necati Cumalı Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca Özeti

Bu yazımızda Necati Cumalı hayatı eserleri edebi kişiliği kısaca özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayatı

Necati Cumalı, Yunanistan sınırları içinde kalmış olan Florina’da doğmuştur. 1921 yılında dünyaya gelen Necati Cumalı, İzmir’de eğitim ve öğretim hayatına devam etmiştir. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1941 yılında Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir.

Devlet memuru olarak devletin birçok akademik ve bürokratik kademesinde çalışmıştır. 1950 – 1957 yılları arasında İzmir – Urla’da avukatlık yaptığı da olmuştur. Ateşe, öğretim üyesi olarak da çalışmıştır.

Evli olan Necati Cumalı, eşinin dış işlerindeki görevi nedeniyle İsrail ve Paris’te de bir müddet yaşadıktan sonra yurda dönüşte İstanbul’a yerleşmiştir. 2001 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Edebi Kişiliği

Edebiyat hayatına şiir yazarak başlamıştır. Aşk, kadın, tutku şiirlerinin yanısıra, düzeni eleştiren, savaşlara karşı çıkan, haklıları ve mağdurları savunan şiirler de yazarak eleştirel bir üslup kullanmıştır. Şiirin yanında roman, hikaye ve piyes yazmıştır. Birçok romanı sinemaya uyarlanmıştır. Cinsellik ve suç eğilimlerini sıkça işlemiştir.

Tiyatro eserlerinde günlük hayattan, Ege insanından, aşk, sevgi ve ıstıraptan bahsetmiştir. Yaşama sevincini bu duygular üzerine bina eden yazar, avukatlık mesleğinden de etkilenmiştir.

Şiirlerinde garip akımından etkilendiği görülen şair ve yazar Necati Cumalı’nın, özgün bir dil kullanarak mecazsız ve süssüz bir şekilde anlatım gerçekleştirdiği görülmektedir.

Eserlerinden bazıları şu şekildedir:

*Susuz Yaz

*Ezik Otlar

*Vur Emri

*Boş Beşik

*Aşk Duvarı

*Harbe Gidenin Şarkısı

*Mayıs ayı Notları

*Yağmurlu Deniz

*Güneş Çizgisi

*Ceylan Ağıdı

*Yalnız Kadın

*Ay Büyürken Uyumam

*Tütün Zamanı

*Aşk da Gezer

Necati Cumalı Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    Çok güzel bence çok yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık, biyografi ödevim bitti oldukça yardımcı oldu.

  2. Edanut dedi ki:

    Teşküler çok yardımcı odunuz

  3. Dilek dedi ki:

    Necati Cumalı eserleri ararken sayenizde hemencecik buluverdim :-) hem hayatı hem de eserleri çok güzel açıklanmış çok faydalı bir konu.

Yorum Yaz