Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Ne Verirsen Elinle O Gider Seninle Anlamı ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda ne verirsen elinle o gider seninle anlamı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Camilerde yardım toplanırken sıkça tekrar edilen bir söz bulunmaktadır. Bu söz insanların daha fazla yardım etmesi için bir teşvik amacıyla kullanılmaktadır. İnsanların yardım ederken verdiklerinin onlarda bir eksilmeye neden olmadığı ayrıca yardımların çoğalarak onlara manevi bir destek oluşturduğu öne sürülmektedir.

Ne verirsen elinle o gider seninle sözü ile yardımların insanların menfaatine olduğu anlamı kastedilmektedir. Toplumda yardımlaşma ve paylaşma gibi değerlerin manevi yönünü yansıtan bir söz olarak dayanışmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Toplumda özellikle camiler yardımların hayır hasenat olarak toplandığı en resmi yerlerdir. Özellikle camilere verilen yardımların ibadethanelerin ihya ve inşa edilmesinde kullanılması ahirete olan bir yönünü de ortaya koyarak yardımlaşmanın önemini göstermektedir.

İnsanların bu bakımdan dünya hayatında yardımlaşmalarının karşılığını dünyada da ahirette de alınacağının işareti olarak ne verirsen elinle o gider seninle denmiştir. Bu sözle toplumda yardımlaşmaya verilen önem ve değerin kısaca bir açıklaması olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

İnsanlar ne verirsen elinle o gider seninle derken ilahi bir gerçeği ortaya koymaktadır. Dini değerlere bağlı bir hayatın yaşanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu söz toplumumuzda çok değerli görülmektedir. Yardımlaşmak en önemli değerimizdir.

Ne Verirsen Elinle O Gider Seninle Anlamı ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gizem dedi ki:

    gerçekten işime yaradı ödevimi tamamlamış oldum teşekkürler

  2. hülya dedi ki:

    Ne verirsen elinle o gider seninle sözü insanların bu dünyada yaptığı hayırların iyiliklerin yada kötülüklerin bir bedelinin olduğunu ve elbet bir gün karşına çıkacağını anlatır.

Yorum Yaz