Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Nasıl Bir Üniversitede Okumalıyım?

Bu yazımızda nasıl bir üniversitede okumalıyım kısaca olarak bilgi aktaracağız.

ÖSYM’nin her yıl yaptığı merkezi sınavlardan biri olan YGS ve LYS bütün aşamalarıyla tamamlandıktan sonra ÖSYM tercih rehberi de açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih süreci başlayacak. Birçok öğrenci üniversite tercihlerini hayallerindeki gibi şekillendirirken, üniversitenin kurumsal yapısını, akademik ve idari kadrosunu görmezden geliyor.

Bir üniversiteyi üniversite yapan vizyon ve misyonudur. Yeni kurulan üniversitelerin devlet ya da özel olarak öne çıkmasında verdiği eğitim kalitesi incelenmekteyken sosyal imkanlar da göz ardı edilmemelidir. Bir öğrencinin en kapsamlı ve donanımlı bir şekilde üniversite hizmetlerinden yararlanması sağlanmalı ve o şekilde mezun olması amaçlanmalıdır. Bu nedenle üniversitelerin sosyal ve kültürel imkanlarına, akademik kadrolarına bakmak gerekir.

Bir üniversitede ders listeleri, içerikleri ve akademik kadro oldukça önemlidir. Çünkü üniversite sonrası meslek hayatındaki yeterlilikler bu temelde yükselecektir. Bu nedenle de öğrencilerin der içeriklerine, akademik kadrolara iyi bakması ve araştırması gerekir.

Üniversitenin isim yapması elbette önemlidir. Fakat akademik kadronun donanımlı ve unvan sahibi kişilerden oluşması daha önemlidir. Farklı eğitim metotlarıyla karşılaşmak, farklı sınav tecrübeleri edinmek ve farklı hayatlarına dokunan projeler gerçekleştirmek özgün ve kaliteli bir eğitim anlayışıyla mümkündür.

Öğrencilerin üniversite seçiminde akademik ve idari kadro yapısını göz önünde bulundurmalı ve o kişilerden en fazla istifade edebilecekleri şekliyle kendilerini hazırlamaları gerekir. Böylece üniversite hayatı daha verimli geçecektir.

Nasıl Bir Üniversitede Okumalıyım Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Elfida dedi ki:

    Üniversite seçimi nasıl olmalı bu yazıda çok güzel yol göstermişsiniz bu sene tercih yapacak biri olarak bu yazınız bana çok güzel bilgiler verdi ve benim için aydınlatıcı oldu :)

Yorum Yaz