Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Napolyon’un ve Adolf Hitler’in ordularının yenilmesinde, hangi sosyal bilimler alanı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları etkili olmuştur?

Napolyon’un ve Adolf Hitler’in ordularının yenilmesinde, hangi sosyal bilimler alanı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları etkili olmuştur? Tartışınız.

Cevap: Coğrafya bir diğer deyişle Sosyal Bilgiler.

Tarihteki savaşlarda ilk hedefler hep stratejik konuma sahip yerler olmuştur. Bu gibi yerleri savunmak veya almak için bölgenin iklim şartlarını, arazinin engebe durumunu, matematik ve göreceli konumunu iyi bilmek gerekmektedir. İyi bir komutanın bu bilgilere sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu ispatlayan aşağıdaki örnekleri okuyalım.

Napolyon, 24 Haziran 1812’de 420 bin kişilik ordusuyla çıktığı Rusya seferinde başarısız olmuştur. 50 bin kişiyle Fransa’ya geri dönmek zorunda kalmıştır. Bu ağır yenilginin sebebi şiddetli kış şartlarıdır. Alman ordusu da II. Dünya Savaşı sırasında benzer bir olay yaşamıştır. Hitlerin emriyle Sovyet topraklarına giren Alman ordusu, Moskova önlerine geldiğinde kışın ilk kar fırtınası başlamıştır. Alman ordusu, üç hafta içinde Moskova önlerinde soğuk ve hastalıklardan dolayı 155 bin askerini kaybetmiştir. Şiddetli soğuk, silahların ve araçların işlevini kaybetmesine neden olmuştur. Alman birlikleri, ağır hava koşulları nedeniyle artık en büyük düşmanları olan kış soğuğuna yenik düşmüşlerdir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz