Napolyon Kimdir

napolyon-tt2-un-sapkasi-1-8-milyon-avroya-satildi

1769 senesinde Korsika’da gözlerini dünyaya açan Napolyon, 1784 senesinde Paris Kraliyet Askeri okuluna gitmiştir ve ardından 1785 tarihinde üsteğmenlik görevine başlayarak askeri çalışmalarda bulunmuştur. Korski’da Fransa’da bulunan özgürlük mücadelesine karşı savaştığından dolayı ailesini de alıp Fransa’dan ayrılmak zorunda kalmıştır ve Paris’a gelmiştir.

napolyon-tt2-un-sapkasi-1-8-milyon-avroya-satildiÖnemli bir devlet adamı ve asker olan Napolyon, gerek Fransa’da olsun gerekse Avrupa’da olsun liberal reformlar yapmıştır ve bunun sonucunda da ismini tarihe yazdırmıştır. Yönetime geçtiği zaman dilimi içinde halk eğtiim sistemi kurarak feodalizm akımının etkilerini ve kalıntılarını tamamen ortadan kaldırmıştır.

Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon savaşları esnasında Fransa’ya liderlik yapan Napolyon, neredeyse tüm Avrupa ülkelerini etkilemiş bir komutan haline gelmiştir. Bu savaşlarda ta ki 1815 yılındaki yenilgisine kadar büyük başarılar kazanmıştır ve Avrupa kıtasını egemenliği altına almıştır.

Tarihi kaynaklarda önemli ve başarılı bir komutan olarak anlatılan Napolyon’un yapmış olduğu savaşlar günümüzde asker yetiştiren askeri okullarda ders olarak öğretilmektedir. Ayrıca Napolyon tarihin en tanınmış ve aynı zamanda en tartışmalı siyasi unsurudur.

Napolyon Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlerle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.