Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Namık Kemal Hayatı Kısaca

Namık Kemal Kısaca Hayatı, Namık Kemal Hayatı Kısaca Bilgi

Namık Kemal Kimdir

21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da dünyaya gelen Namık Kemal sekiz yaşındayken annesi Fatma Zehra Hanım vefat etmiştir. Annesinin ölmesinden sonra babası Müneccimbaşı Mustafa Asım Bey’in yanından dedesi Abdüllatif Paşa’nın yanına verildi. Dedesi ile yaşamaya başladıktan sonra bir yıl İstanbul’da Beyazıt ve Valide Rüştiyelerinde öğrenim gördü. Dedesi mesleği gereği vatanın çok farklı yerlerinde görev yapıyor ve yer değiştirmek zorunda kalıyorlardı. 1851-1854 yılları arasında dedesiyle birlikte Kars’ta bulunan Namık Kemal, müderris ve şair Seyyit Mehmet Hamdi Efendi’den dersler aldı. Bundan bir sene sonra da İstanbul’a geri geldi.

İstanbul’da Arapça ve Farsça eğitimi alarak edebiyat için bir nevi alt yapı oluşturduğunun henüz farkında değildi. İstanbul hayatından bir müddet sonra dedesine kaymakamlık görevi verildi ve Sofya’ya atandı. Namık Kemal de dedesiyle birlikte 15 Mayıs 1855’te Sofya’ya gitti. Sofya’da dedesiyle birlikte 2 sene geçirerek farklı eğitim fırsatları yakalamış oldu. Fransızca öğrenmeye de burada başladı ve ilk şiirlerine burada imza attı.

namık kemal

Namık Kemal’in Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. deniz dedi ki:

  teşekkürler çok işimize yaradı

 2. tuğçe dedi ki:

  DEVAMI İYİ DERSLER

  Namık Kemal öğrendiklerini Sofya’da yaşadığı yıllarda iyice pekiştirdi. Namık Kemal dönemin hükümetine karşı çıkarak Genç Osmanlılar adındaki bir grubun gizli kuruculuğunu da üstlenmiş oldu.

  Çıkarttıkları gazeteler ile dönemin hükümetini eleştirmeye başlayan Namık Kemal, bir dönem siyasetten uzak kalıp mizah dergisi yazmaya başlasa da hükümetin değişmesi sonucu yeniden siyasi konularda hükümeti eleştiren yazılar yazmaya başladı. Bunun ardından da İstanbul’dan Gelibolu’ya sürgün edilmesi kararı alındı. Namık Kemal 2 Aralık 1888 yılında hayatını kaybetti.

 3. Hilal dedi ki:

  Başka sitelerden baktım yararı olmadı ama burası iyi hem kısa ve öz olarak herşeyi açıklıyor…

 4. irem dedi ki:

  teşekkürler çok iyi olmuş namık kemal kimdir kısa ve öz birçok siteden iyi ödevim bitti.

 5. 8/ A Nurullah Ayçiçek dedi ki:

  Güzel tavsiye ederim 8/a

 6. 8/ A Nurullah dedi ki:

  güzel namık kemal hayatı edebi kişiliği ve eserleri olmuş.

 7. maya ferhan dedi ki:

  Evet sizin sayenizde irfan hocanın ödevi de bitti..sağ olun.

 8. Halil dedi ki:

  Teşekkürler çok işime yaradı

 9. Fırat dedi ki:

  Yazı benim ödevim için yazmam gerekiyor da
  yszı ile ilgili yazının devamı yok ve ölümü de
  yok Namık Kemal’in

Yorum Yaz