Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Namazın İnsana Faydaları

Namazın İnsana Faydaları Nelerdir

Beş vakit namaz Müslümanlar tarafından Allah emrettiği için kılınır. Allah’ın her emrinde pek çok hikmet mevcuttur. Örneğin namaz kılarken yapılan her hareketin beden ve ruh sağlığı açısından faydası vardır. Namazın sağlığımız üzerindeki faydaları şöyle sıralanabilir:

1. Hafif hareketler yapıldığından kalp yorulmaz. Günün farklı saatlerinde kılındığından insan sürekli zinde kalır.
2. Namaz sayesinde başını günde seksen defa yere koyan bir insanın beynine ritmik olarak kan daha fazla ulaşır. Bu sayede beyin hücreleri yeterince beslenir. Bu sebepledir ki namaz kılanlarda hafıza ve şahsiyet bozuklukları daha azdır. Daha sağlıklı bir ömür geçiren bu insanlar günümüzde tıpta “demans senil” olarak geçen bunama hastalığına maruz kalmazlar.
3. Eğilip kalkma hareketleri gözlerde daha iyi bir kan çevrimine neden olarak göz tansiyonunu önler. Ayrıca gözün önündeki sıvının değişimini sağladığından bu hareketler, katarakt veya karasu hastalıklarının önüne geçer.
4. Yapılan izometrik hareketler midedeki gıdaları karıştırır, saftanın kolay akmasını sağlar. Böylece safta kesesinde birikinti olmaz. Pankreastaki enzimler daha kolay boşalır ve kabızlık giderilir. Böbrek ve idrar yolları güzelce çalkalandığından böbrekte taş oluşumu önlenir ve mesane boşalması kolaylaşır.
5. Artoz ve kireçlenme benzeri eklem hastalıklarını ve adele tutulmalarının önüne geçer.
6. Namaz öncesinde alınan abdest ve gusül hem maddi hem manevi temizliği sağlar.
7. Namaz vakitleri kan dolaşımını tazelemek ve nefes alıp vermeyi canlandırmak için en uygun saatlerdir.
8. Vücuttaki statik elektriklenme secdede topraklanır. Vücut zinde kalır. Uyku daha rahat alınır.

Namazın İnsana Faydaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz