Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Namaz Nasıl Kılınır

İslamiyette ibadetimiz olan namaz nasıl kılınır, namaz kılmak için neler yapmak gerekiyor, hazırlıklar nelerdir ?

Her dinde olduğu gibi ait olduğumuz dinimiz İslamiyet’in de insanlara verdiği belli başlı sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukların en büyüğü, farz olanıysa namaz kılmaktır. Bununla birlikte İslam’ın diğer şartları oruç tutmak, kelime-i şehadet getirmek, zekat vermek ve hacca gitmektir. Fakat bu şartların içerisinde en önemlisi namaz kılmaktır. Öyle ki peygamberimiz “Namaz dinin direğidir.” diyerek bir müslüman için namazın ne kadar önemli bir ibadet olduğunu vurgulamıştır. Namaz, her gün, günün beş vaktinde kılınır. Akıl sağlığı yerinde her müslümanın namaz kılması farzdır.

namaz

Namaz vakitleri sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş tanedir. Ezanın okunmasıyla vakit başlar. Namazın da belli farzları bulunur. Bu farzlar kutsal kitabımız Kur’an’da açıkça belirtilmiştir.

Namaz kılmak için öncelikle namaz sure ve dualarının bilinmesi gerekir. Bundan sonra namaz kılmak çok kolaydır. Fatiha, subhaneke, kevser, ihlas, ettahiyatü, salli barik, rabbena dua ve surelerinin bilinmesi namaz kılmak için yeterlidir. Bu kısa sure ve duaların yanı sıra bilenlerin diğer uzun namaz surelerini de okuması faydalı olur.

Namaz Nasıl Kılınır Kısaca Bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz