Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Namaz Nasıl Kılınır Günde Kaç Rekat Namaz Kılınır

Günde Kaç rekat Namaz Kılınır, Namaz nasıl kılınır

Bir günün belirli vakitlerinde kılınması icap eden namazlara günlük namazlar denir. Aklı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş Müslümanlara namaz Allah tarafından farz kılınmıştır. Bu günlük namazlar sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır. Namaz kılmak için önce belli hazırlıklar yapmak gerekir. Namazların kılınışları genel hatlarıyla benzerdir. Örneğin sabah namazında namaz için ayakta kıbleye doğru bakılır ve niyet edilir. Bu niyet “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” şeklinde edilir. Bundan sonra erkekler ellerini, başparmakları kulak memelerine değecek biçimde kaldırarak “allahü ekber” diye tekbir getirir. Kadınlar ise bu durumda ellerini omuz hizasında tutar.

Sağ el sol bileği kavrayacak şekilde göbek hizasında ellerin bağlanması erkekler tarafından, sağ ellerinin sol elin üzerine koyarak göğüs üzerinde tutulması ise kadınlar tarafından gerçekleştirilir. “Subhaneke” duası ayakta iken okunur, daha sonra “Euzu besmele” çekilir ve “Fatiha” suresi daha sonra da kısa bir sure ve ya birkaç ayet okunur.

Sonrasında eller yana salınarak “allahü ekber” denir ve rükua eğilinir. Üç kez “subhane rabbiye’l-azim” denir ve “semiallahü limen hamideh” denilerek rükudan doğrulunur. Doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir.

Akabinde “Allahü ekber” denir ve alın, iki elin arasında yere konularak secdeye gidilir. Burada iken üç kez “Sübhane Rabbiyel-a’la” denir. Sonrasında “Allahü ekber” denilerek baş kaldırılır ve oturur vaziyete geçilir. Ardından aynı secde ve sözler tekrarlanır, ayağa kalkılıp eller bağlanır. Birinci rekat böylece bitmiştir. İkinci rekata başlanır.

Ayaktayken besmele çekilip “Fatiha” suresi okunur ve kısa bir sure ya da birkaç ayet okunur. Sonrasında aynen birinci rekattaki gibi “Allahü ekber” ile eğilinir. Rükuyu takiben secde yapılır. Yine aynı dualar okunur. Ancak bu kez ikinci secdeden sonra ayağa kalkmak yerine oturulur.

Erkekler oturunca sağ ayağını dik, sol ayağını ise yatık tutar. Kadınlar her iki ayaklarını sağ tarafa yatık tutarlar. “Tahiyyat”, “Allahümme Salli”, “Allahümme Barik” ve “Rab-bena” duaları bu sırayla okunur.

Dualar bitince “Es-selamü aleyküm ve rahmetullah” önce sağa sonra sola bakılarak selam niyetine söylenir. Sabah namazının iki rekatlık sünneti bitmiştir.

namaz nasıl kılınır

Sabah namazı

Dört rekâttır. Bunlardan ikisi sünnet, ikisi de farzdır. Önce iki rekât sünneti sonra iki rekât farzı kılınır. Sabah namazının farzı aynen sünneti gibi kılınır. Yalnızca niyetleri farklıdır.

Öğle namazı

On rekâttır. Dört rekâtı ilk sünnet, dört rekâtı farz, iki rekâtı da son sünnettir. Öğle namazının dört rekâtlık sünnetinin ilk iki rekâtı, aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Ancak ikinci rekâtın sonundaki birinci oturuşta yalnızca “Tahiyyât” duası okunur, sonra “Allahü ekber.” denilerek üçüncü rekâta kalkılır. Eller bağlanır, besmele çekilerek aynen sabah namazının sünneti gibi iki rekât daha kılınır.

Öğle namazının farzı, ilk sünneti gibi kılınır. Ancak üçüncü ve dördüncü rekâtlarda yalnızca “Fâtiha” suresi okunur. Ek sure okunmaz.
Öğle namazının son sünneti, aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır.

İkindi namazı

Sekiz rekâttır. Dördü sünnet, dördü ise farzdır. İkindi namazının sünneti, öğle namazının sünneti gibi kılınır. Ancak birinci oturuşta “Tahiyyât” duası okunduktan sonra “Allâhümme Salli” ve “Allâhümme Bârik” duaları da okunur. Üçüncü rekâta kalkınca da namaza yeniden başlıyor gibi “Sübhâneke” duası okunur ve “Eûzü besmele” çekilir.
İkindi namazının farzı da tıpkı öğle namazının farzı gibi kılınır.

Akşam namazı

Üç rekâtı farz, iki rekâtı da sünnet olmak üzere toplam beş rekâttır. Önce farzı sonra sünneti kılınır.
Akşam namazının farzının ilk iki rekâtı, aynen sabah namazının farzı gibi kılınır. Ancak ikinci rekâtın sonunda “Tahiyyât” duası okunduktan sonra, üçüncü rekât için ayağa kalkılır. Eller bağlanır, besmele çekilerek “Fatiha” suresi okunur. Rükû ve secdeler yapıldıktan sonra oturulur. “Tahiyyât”, “Allâhüm- me Salli”, “Allâhümme Bârik” ve “Rabbenâ” duaları okunur. Sonra da selam verilerek namaz bitirilir.
Akşam namazının sünneti, tıpkı sabah namazının sünneti gibi kılınır.

Yatsı namazı

Vitir namazıyla birlikte toplam on üç rekâttır. Dördü ilk sünnet, dördü farz, ikisi son sünnettir. Vitir namazı ise üç rekâttır.
Yatsı namazının ilk sünneti, ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Farzı, öğle ve ikindi namazlarının ‘arzları gibi kılınır. Yatsının son sünneti ise aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır.

Vitir namazının ilk iki rekâtı, sabah namazının farzı gibi kılınır. Ancak tahiyât için ilk oturuşta “Tahiyyât” duası okunduktan sonra üçüncü rekâta kalkılır. Eller bağlanır ve besmele çekilir. “Fâtiha” suresi ve bir ek sure okunur. Sonra “Allahü ekber.” denilerek eller başlama tekbirinde olduğu gibi kaldırılır, tekbir alınır ve bağlanır. Sonra “Kunut” duaları okunur. Ardından rükû ve secdeler yapılır ve diğer namazlar gibi bitirilir.

Günde kaç vakit namaz kılınır, namaz nasıl kılınır kısaca bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz