Namaz İbadetinin Dinimizdeki Yerini Ayet ve Hadislerle Açıklayınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Namaz İbadetinin Dinimizdeki Yerini Ayet ve Hadislerle Açıklayınız.

Aşağıda namaz ibadetinin dinimizdeki yerini ayet ve hadislerle açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

İslam’da namaz farz kılınan bir ibadettir. İslam’ın beş şartından biridir. İslam’da beş vakit namaz; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olarak toplamda kırk rekat şeklinde farz kılınmıştır. Namaz dinin direği olarak bildirilmiştir. Peygamber (a.s.) ayrıca namaz için gözümün nuru demiştir. Namazın terk edilmesi mümkün değildir, haramdır. Unutmak, uyumak bunun dışında olabilir.

Bir gazveden dönüşlerinde sahabe içlerinde Peygamber (a.s.) bulunduğu halde sabah namazını kaçırmış uyuya kalmışlardır. Peygamber (a.s.) ile durumu fark ettiklerinde, hemen orayı terk ederek beladan sakınmışlardır. Kuranı Kerim’in birçok ayetinde namazı kılmaktan ve zekatı vermekten bahsedilmektedir. Namaz ile ilgili ayetlerle Allah için yapılan bir ibadet olduğu da öne çıkarılmaktadır.

Şekil olarak namazın nasıl kılınacağını Peygamber (a.s.) tarif etmiştir. Namaz için abdest almanın farzları Kuranı Kerim’de geçse de sünnetleri de hadis kitaplarında yer almaktadır. Bu nedenle namaz İslam’ın en temel kaynaklarından kuşkusuz ve şüphesiz bulunan ve emredilen bir ibadettir.

Namaz tehir edilebilir ama asla terk edilemez. Namazı terk etmek haramdır. Büyük günahı vardır. Cehennemin gayya kuyuları namazı terk edenler için bir tehdit olarak Kuranı Kerim’de geçmektedir. Namaz kılanlar için de cennet bahçeleri vaat edilmektedir. Namaz Müslümanın alameti farikasıdır.

Namaz İbadetinin Dinimizdeki Yerini Ayet ve Hadislerle Açıklayınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selvi dedi ki:

    Namaz ibadetinin dinimizdeki yeri ve önemi o kadar büyüktür. Annem der ki ahiret gününde en önce sorulacak şey namaz ibadetini yerine getirip getirmediğimizmiş.

Yorum Yaz