Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Nakşibendilik Hakkında Bilgi Kısaca

Bu yazımızda Nakşibendilik hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Miladi 14. yüzyıl alimlerinden olan Hace Muhammed Bahauddin en – Nakşibendi’nin temel usulleri esas alan ameliyesinin tarikat yoluyla tatbik edilmesi anlamına gelen Nakşibendilik, nakış yapan anlamında kullanılan bir kelimedir. Dünya üzerinde İslam alanında kurulan en büyük ve en önemli tarikatlardan biri olarak yüzyıllardır hizmet vermektedir.

Nakşibendilik, bir tarikattir. Tariat, takip edilen yol demektir. Kuranı Kerim ve sünnet temel usullerini esas alarak insanların dine olan bağlılıklarını artırıcı ve dinin emirlerini yerine getirmede gevşeklik gösterilemeyeceğini, kurtuluşun Allah’a itaat ve peygambere ittiba olduğunu ortaya koyan bir tarikattir. Tarikatler, şerita götüren hakikat yolları olarak bilinmeli ve bu şekilde tarikatlara uyulmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. müjgan dedi ki:

    Nakşibendilik hakkında benim bildiklerim; Hace Muhammed Bahauddin Nakşibend Hz. lerinin temel usullerini belirlediği bir manevi terbiye sistemidir. Terbiyenin başında ve merkezinde alemlere rahmet olan Hz. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz bulunmaktadır.

    1. irem dedi ki:

      nakşibendilik hakkında araştırma yapınız ödevimi yaptım.

Yorum Yaz