Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Nâbî Kimdir

Bu sayfamızda Nabi’nin hayatı hakkında bilgi vererek Nabi’nin eserleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Asıl adı Yusuf olan Nabi 1642 yılında Urfa’da dünyaya gelmiştir. Burada iyi derecede Arapça ve Farsça öğrenen Nabi, 24 yaşındayken İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da Mustafa Paşa’nın himayesine giren şair burada onun divan katipliğini ve kethüdalığını yapmıştır. 1671 senesinde yapılan Lehistan Seferi’ne Mustafa Paşa ile birlikte katılmıştır. Bu dönemde yazmış olduğu “Fetih-nâme-i Kamançina” adlı eser ile padişahın dikkatini çekmiştir. 1678 senesinde Hac vazifesini yerine getiren Nabi buradan dönünce Tuhfetü’l Harameyn’i yamış, bunun üzerine padişah kendisine samur bir kürk hediye etmiştir.

Bu tarihten sonra Halep’e yerleşen Nabi, burada Sadrazam Baltalı Mehmet Paşa’nın koruması altına alındı. Baltalı Mehmet Paşa sadrazam olunca, onunla birlikte İstanbul’a döndü. Nabi hayatı boyunca 6 Padişah devrine tanıklık etmekle birlikte 10 Nisan 1972’de vefat etti.

Nabi’nin eserleri genellikle öğretici ve ahlaki nitelik taşımaktadır. Onun şiirlerinde düşünce duygudan ağır basmaktadır. Hayriye, Hayr-âbâd (Mesnevi), Terceme-i Hadîs-i Erbâin, SÛr-nâme, Zeyl-i Siyer-i Veysî, Münşeât n önemli eserleri arasındadır. Bir divanı bir de divançesi bulunmaktadır.

Nabi’nin Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz