Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Müze Türleri Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Müze Türleri Nelerdir?

Aşağıda müze türleri nelerdir açıklamaları kısa bilgi vereceğiz.

Müzeler, ortak kültür değerleri olarak ortak mirasın birer unsurudurlar. Milli hafızaların korunmasında, dünyaya ait ortak değerlerin yaşatılmasında, insanlığa ait kültür motiflerinin sergilenmesinde müzeler önemli bir yerde durmaktadır.

Müzeler, kültür değerlerinin korunması, bulunup ortaya çıkarılarak sergilenmesi noktasında yarar sağladığı gibi, geçmiş ve gelecek üzerindeki insan tasarrufları ve tasavvurlarının da kilometre taşları olmaktadırlar.

Bilim, teknik, sanat, edebiyat müzeleri de bütün dünya milletlerin ortak mirası olarak varis bulundukları değerlerdir. Bu değerlerin yaşatılması, sergilenmesi ve geleceğe taşınması insanlık için de gereklidir.

Müzeler, farklı alanlarda farklı şekillerde, farklı özelliklerde bulunabilir. Müzelerin araç olarak aynı amaca hizmet etmesi önemlidir. Tarih, bilim, sanat bir müze teşkil edecek külfette olabilir, önemli olan aynı ortak mirasın ürünü olarak aynı ortak kültüre yani insanlığa hizmet etmesidir. Şimdi de türlerine bakalım.

Müze türleri şu şekildedir:

*Arkeoloji Müzesi: Arkeologların yaptığı arkeolojik kazılar sonucunda bulunan eserlerin sergilendiği müzelerdir.

*Etnografya Müzesi: Eski uygarlıklara, etnik milletlere ait olan gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inanç unsurlarının, araçlarının ve gereçlerinin sergilendiği müzelerdir.

*Tarih Müzesi: Ülkelerin tarihi geçmişini, tarihi devamlılığı düzenli ve doğrusal bir yönde inceleyen, ortaya koyan ve sergileyen müzelerdir.

*Güzel Sanatlar Müzesi: Sanata ait, müzik, heykel ve resim gibi eserlerin sergilendiği müzelerdir.

*Açık Hava Müzesi: Eski uygarlıkların ve yeni uygarlıkların sahip olduğu tiyatro, arena vb. yerlerin bulunduğu alanlardır.

*Bilim Müzesi: Bilim ve teknik alanında yaşanan gelişmelerin tarihi seyrini sergileyen, ortaya koyan müzelerdir.

*Askeri Müze: Değişik dönemlere ait askeri araç ve gereçlerin sergilendiği müzelerdir.

Müze Çeşitleri Nelerdir Ve Açıklamaları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nurgül dedi ki:

    merhaba arkadaşlar ödev sayfası valla dikkatimi çekti, ellerinize sağlık Müze Türleri Nelerdir? Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781