Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Muson İklimi Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda Muson İklimi hakkında kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İklim, geniş coğrafyalar üzerinde etkili olan hava olaylarıdır. İklim belli bir alanda kalıcı etkiler oluşturan hava olaylarıdır. Muson İklimi de onlardan biridir. Muson İklimi Güneydoğu Asya’da etkili olan bir iklimdir. Güneydoğu Asya’nın Hint Okyanusu’na ve Pasifik Okyanusu’na açılan kıyılarında görülmektedir.

Muson İklimi’nin özellikleri şu şekildedir:

*Muson İklimi’nde dört mevsim yağmur yağmaktadır. Yaz yağmurları ve kış yağmurları aşırı sağanaklar şeklinde muson yağmurları olarak yeryüzüne düşmektedir. Kara bulutlar, bulutlu havalar, fırtınalı havalar muson hava olaylarını oluşturmaktadır.Muson yağmurları muson ormanlarını oluşturmuştur. Bütün bunlar Muson İklimi’nin özellikleridir. Muson İklimi, yağmurlarıyla bilinmektedir. İklim özellikleri lokal olarak güneydoğu Asya’da kalmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. qwer dedi ki:

    beğendim ben emeğinize sağlık, muson iklimi nedir kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

  2. Anonim dedi ki:

    çok teşşekkürler çok yardımcı oldu

  3. kadri dedi ki:

    Muson iklimi hakkında sayfanızdan çok şey öğrendim. Yağışın bol olduğu bir iklim olduğunu biliyordum. Ama dört mevsim yağmurlu olduğunu bilmiyordum. Yazınızdan muson ormanlarına dair bilgiler edindim. Çok ilgimi çekti.

Yorum Yaz