Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Müslümanların Bilime Katkılarını Gösteren Örnekler

Aşağıda Müslümanların bilime katkılarını gösteren örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Müslümanlar, bilim alanında yıllar boyunca çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalarının da karşılığını almışlardır. İslam ve bilim ayrılmaz iki unsurdur. İslam bilimi teşvik eden ve önceleyen bir dindir. İslam kaynaklarında bilime dair çok önemli işaretler bulunmaktadır. Kuranı Kerim’de ve hadislerde bilimsel bilgilerin yer alması da bilimin gelişmesini ortaya koymuştur.

Tarihin her devrinde Müslümanların yaptığı bilimsel çalışmalar çığır açmıştır. Bu çığır yüzyıllar boyunca da sürmüştür. Tarihin seyrini de etkilemiştir. Bilim insanlık adına faydalı işler yapmayı ortaya koyar. Bilim adına yapılan zararlı çalışmalar insanlığa zarar verdiği için bilimsel bir değer olarak onlara itibar edilmesi doğru değildir.

Müslümanların bilime katkılarını gösteren örnekler şu şekildedir:

*Anesteziyi narkoz uygulaması olarak Sabit ibn Kurra bir çalışma yapmıştır.

*Mikrobu bulan kişi Akşemseddin’dir.

*Kılcal kan dolaşımını El – Mecusi bulmuştur.

*İlk piknometreyi Biruni yapmıştır.

*Tıpta ilerlemeyi İbni Sina sağlamıştır.

İslam’da bilim insanlarının çalışmaları insanlığa yararlı oldukça teşvik edilmiştir. Bir silahın iyiye veya kötüye kullanılması gibi bilimin de yanlış insanlar elinde yanlış bir araç haline gelmesi gerçekleşebilir.Bilim ilerledikçe insanlık medeni anlamda bir ilerleme yaşamıştır. Özellikle sosyal bilimler alanında yaşanan gelişmeler medeniyetlerin kurulmasında etkili olmuştur. İslam ve bilim birbirine zıt iki kavram değildir, olamaz. Allah bilimi hikmet olarak yaratmıştır.

Müslümanların Bilime Katkılarını Gösteren Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çilem dedi ki:

    Müslümanları cahiliye devrinde kalmış gibi gösteren zihniyeti kınıyorum. Aslında medeniyetin ışığı doğudur. Yüzyıllar önce bile çok gelişmiş gizli kalmış bilimsel kaynakları vardır.

Yorum Yaz