Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Müslümanlar Dini Bilimlerden Başka Hangi Bilim Dallarıyla İlgilenmişlerdir? Listeleyiniz.

Bu yazımızda Müslümanlar dini bilimlerden başka hangi bilim dallarıyla ilgilenmişlerdir listeleyiniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Müslümanlar, dini bilim dallarıyla ilgilenmektedirler. Kuranı Kerim ve Sünnet kaynaklı olarak İslam iki ana kaynaktan meydana gelmektedir. İslam ana kaynakları dini bilim dallarının gelişmesinde önemli bir katkı oluşturmaktadır. İslam’da yazılı kaynağın sadece Kuranı Kerim olması ve hadislerin daha sonraki dönemlerde yazılması yazılı kaynakları da kapsamlı bir hale getirmiştir.

Müslümanlar dini bilimlerden başka felsefe, mantık, trigonometri, geometri, matematik, fizik, kimya, biyoloji, logaritma, coğrafya, tarih alanlarında bilimsel gelişmelerin yaşanmasında etkili olmuşlardır. Özellikle fenni ilimlerin müspet ilimler bakımından gelişmesi de İslam alimlerinin üzerinde durduğu ilimlerdir. İslam fenni ilimlerin gelişmesinde de sürekli teşvik edici olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. şener dedi ki:

    Müslümanlar hem dini hem de feni ilimlere merak salmış ve kendilerine ilerlemeyi gelişmeyi hedef edinmişlerdir. Bu yüzdendir ki dünyada pek çok ilerlemeye imzalarını atmışlar.

Yorum Yaz