Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Mürekkep Yalamak Deyiminin Anlamı

gozu-arkada-kalmak-deyiminin-anlami-ve-cumle-5621nGeçmişten günümüze kadar bir çok insan yaşamıştır ve bu dünyadan göçüp gitmiştir. Yaşayan bu insanlar yani atalarımız yaşadıkları dönemlerde de bir çok olay ve olgu ile karşı karşıya kalarak bir çok duygu ve düşünce içine bürünmüşlerdir.

Atalarımız yaşadıkları her olay sonucunda bu olayların doğurduğu sonuçları anlatan bir çok sözler dile getirmişlerdir ve bu sözler zaman içerisinde asırlar geçtikçe kalıplaşarak atasözleri ve deyimler özelliğini kazanmıştır.

Günümüzde sık sık kullanılan geçmişten günümüze kadar gelen deyimlerden birisi de “Mürekkep Yalamak” deyimidir.

Bu deyim cahil olmayan, belirli bir eğitim seviyesine kadar eğitim almış olan, bir çok konuda bilgi ve fikir sahibi olan yani eğitimli insanları ifade etmek için kullanılan bir deyimdir.

Mürekkep yalamak deyimi illa ki yüksek bir eğitim seviyesinde olan kişiler için kullanılmaz. En azından okul sıralarında oturmuş belirli bir kültür seviyesine erişmiş kişiler için de kullanılmış olan bir deyim olmaktadır.

Bilindiği üzere mürekkep yazı yazmaya yarayan bir malzemedir, yazı yazmak ise belirli bir bilgi ve eğitim gerektirmektedir. Bu deyim de bu anlamlardan türeyerek “Mürekkep Yalamak” deyimi haline gelmiştir. Tabi ki ‘yalamak’ burada mecazı anlamda kullanılmıştır ki burada anlatılmak istenen söz konusu kişinin eğitim görmüş olması ve belirli bir kültür seviyesine erişerek cahil olmamış olmasıdır.

Mürekkep Yalamak Deyimin Anlamı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esanur dedi ki:

    çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, mürekkep yalamak ile ilgili cümle kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz