Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Muhtar Nasıl Olunur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Aşağıda muhtar nasıl olunur olmak için ne yapmak gerekir kısaca olarak ele alacağız.

Meslek seçimi en önemli kararlardan biridir. İnsan hayatını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle otuz yıllık bir yatırım olarak çocuk yaşlarda planlaması yapılmaktadır. Günümüzde birçok alanda birçok meslek bulunmaktadır. Meslek seçimlerinde insanların tercihleri, yetenekleri, ilgi alanları etkili olmaktadır. Son yıllarda muhtarlık en önemli mesleklerden biri olmuştur.

Muhtar olmak için seçimlere katılmak gerekir. Seçimlere katılmak için de belli seçilme şartları bulunmaktadır. Muhtarlar vatandaşların seçimiyle görev alırlar.

Muhtar olmak için gerekli şartlar şu şekildedir:

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.

*Seçileceği mahallede en az bir yıldır ikamet ediyor olmak gerekir.

*Yirmi beş yaşını bitirmiş olmak gerekir.

*Kamu haklarından mahrum olmamak gerekir.

*Yüz kızartıcı suç işlememek gerekir.

*Okur – yazar olmak yeterli görülmektedir.

Muhtarlar devlet memuru olarak görev yaparlar. Seçilmiş olarak mahallenin kalkınmasında projeler ve planlar üretirler. Muhtarlar mahallenin bütün sorunlarıyla ilgilenir. Sosyal hakların oluşmasında ve halka bildirilmesinde rol oynarlar. Yoksulluk ve afetlerle mücadele etmek için acil durum ve kriz anları masası oluştururlar. Mahallenin hukuki ihtiyaçlarının karşılanmasında ilk müracaat noktaları muhtarlıklardır.

Muhtarlar mahallenin en yetkili kişileri olarak görev yaparlar. Kanunlara uygun olarak hareket ederler. Hukuki ve sosyal değişikliklerin insanlara bildirilmesinde önemli bir rol oynarlar. Sosyal yardımlaşma ve mesken edinme konusunda da mahalle halkına yardım ederler.

Muhtar  Nasıl Olunur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz