Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2020

Muhsin Ertuğrul’un Tiyatroya Katkısı

Tiyatro ve sinema alanlarında Türkiye’de bir çok başarıya imza atan Muhsin Ertuğrul, tiyatro alanında da Türk tiyatrosuna bir çok katkıda bulunmuştur.

hqdefaultMuhsin Ertuğrul, ilk olrak 1909 senesinde Erenköy’de bulunan Burhanettin Tiyatrosu’nda Arthur Conan Doyle’ın Sherlock Holmes oyununda ‘Bob’ rolü ile sahneye çıkmıştır.

Ülkemizde ilk defa Brecht’in yazmış olduğu bir oyunu ve Shakespeare’in 400. yıldönümü sebebiyle beş oyunda Shakespeare oyununu oynatmıştır. Bu çalışmaları ile bir çok kesim tarafından eleştirilerin hedefi olmuştur. “Muhsin Ertuğrul Olayı” kamuoyunda büyük bir tepkiye yol açmıştır ve sonrasında Muhsin Ertuğrul Şehir tiyatrosuna çağrılmıştır ancak bu görevi kabul etmemiştir.

Daha sonra Muhsin Ertuğrul, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde bulunan LCC Tiyatro Okulu’nda “Tiyatro eleştirisi” dersleri vermeye başlamıştır.

Türkiye’de kurulan ve ilk özel film yapım şirketi olan Kemal Film’in yerli film çekmesine öncülük eden Muhsin Ertuğrul, 1923 senesinde çektiği “Ateşten Gömlek” filminde başrol oyuncu olarak oynamıştır.

1947 senesinde Ankara’da Küçük Tiyatroyu, 1948 senesinde Büyük Tiyatroyu ve 1955 senesinde de Oda Tiyatrosunu açmıştır. Bu çalışmaların sonrasında ise Türkiye’de bir çok tiyatro salonunun açılmasına vesile olmuştur. Bu nedenle de Muhsin Ertuğrul, Türk tiyatroculuğunun gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Farklı farklı zaman dilimlerinde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Şehir Tiyatroları Baş rejisörlüğü görevlerini yapmıştır. Bu açıdan bakıldığında da Türk tiyatrosunun batılı anlamdaki kurucusu olarak bilinen Muhsin Ertuğrul, 1979 senesinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Muhsin Ertuğrul’un Türk Tiyatrosuna Katkıları Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Vildan dedi ki:

    Bunu çok beğendim öğretmen de sevecek.

    1. Ali dedi ki:

      Ben de sana katılıyorum.

Yorum Yaz