Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Mühendis Nasıl Olunur?

Bu yazımızda mühendis nasıl olunur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir mesleğe sahip olmak, formal ya da informal olarak mutlaka eğitim gerektirir. Eğitim formal olarak insan hakkıdır. İnsanın doğuştan elde ettiği ve devlet güvencesinde olan bu hak, hiçbir dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan verilmelidir.

Eğitim sayesinde insanların sahip olduğu yetenekler ortaya çıkar ve insanlar bir alan üzerinde bilgi sahibi olarak uzmanlaşır. Meslek seçimi, insanın bütün hayatını etkiler. Evlilik, askerlik, iş hayatı meslek seçimine bağlıdır.

İnsanların mesleklerini seçerken, ilgi alanlarını ve arzularını iyi belirlemeleri gerekir. Mesela, mühendis olacak bir insanın hesap işleriyle arasının iyi olması, sosyal ilişkilerde girişimci olması, sabırlı, azimli ve dikkatli özelliğe sahip olması gerekir.

Mühendislik, emek isteyen bir iştir. Sabırla zaman harcanarak emeklerin ortaya çıktığı bir iştir. Mühendis olmak isteyen bireyler her şeyden önce zorunlu eğitim ve öğretim süresini doldurmalıdır. 12 yılın ardından merkez sınavlardan üniversiteye giriş sınavına girilmelidir.

Üniversite sınavları iki ana oturumda gerçekleşmektedir. Mühendislik için ikinci oturum sınavları belirleyicidir. YGS, LYS sınavlarından ilgili puan kısımlarından yeterli puanı ve sıralamayı elde eden kişi, üniversiteye kayıt yaptırma hakkı kazanır.

Mühendislik fakülteleri, üniversiteler bünyesindedir. Mühendislik fakülteleri mühendislik bölümlerinden meydana gelir. İstenilen bölümün puanı ve sıralaması birey için yeterliyse bölümde okumaya hak kazanır.

Mühendislik hazırlık bölümleriyle birlikte 1 + 4 yıldan oluşmaktadır. 1 yıl yabancı dil hazırlık, 4 yıl da fakültede bölüm dönemlerinden oluşmaktadır. Fakültenin son yılında okulun belirlediği ya da kabul ettiği yerde staj eğitimi tamamlanır. Bölümü başarıyla tamamlayan kişiler mühendislik lisansı alır.

Mühendis Nasıl Olunur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sedef dedi ki:

    Mühendis olmanın aranan şartlarından biri mi lafın ağzından cımbızla alındığı türden insan olmak? herkes mühendis olamaz yani :) bunu yazın yazının içine bence.

Yorum Yaz