Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Muharrem Ayının Önemi

Muharrem Ayının Önemi Nedir

Muharrem ayı nedir, anlamı ve önemi hakkında kısaca bilgiler verelim. Muharrem ayı, hicri takvimin ilk ayıdır. Yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Hz. Ömer dönemine kadar Müslümanlar takvim başlangıcı olarak önemli günleri kabul etmişti. Savaşlar, depremler veya önemli kişilerin vefatını başlangıç olarak alırlardı. Bu durum takvimde karışıklıklara neden oluyordu. Mesela senet ödemelerinde yılı belli olmayan tarihler, bazen farklı ayların aynı yıl içinde yazılması vs. Bunun çözümü için Hz. Ömer toplumun önde gelen isimleriyle yaptığı tartışmalar sonucu başlangıçta Yunanlılar veya İranlıların takvimlerini başlangıç olarak kabul etme fikri ortaya çıktı. Ancak özgün bir tarih belirlenmesi açısından kamer takviminin başlangıcının hicret olması gerektiği Hz. Ali tarafından öne sürüldü. En uygun fikir bu seçildi ve o günden sonra takvimin başlangıcı hicret olarak kabul edildi.

İslamiyetten önce de ay takvimi kullanıldığı için Muharrem ayı yine yılın ilk ayı olarak biliniyordu. Ayrıca bu ay sadece Müslümanlıkta değil, hicri takvimi benimseyen bazı İsrail kabilelerinde de kutsal olarak kabul ediliyordu. İslamiyetten önce kafirler tarafından zilkade, zilhicce ve muharrem ayları haram aylar olarak kabul edilir, bu aylarda kan dökülmez, savaş yapılmaz, kız çocukları öldürülmezdi.

Muharrem ayı Allah’ın ayı olarak bilinir, Allah’ın yüce bereketinin katlanarak yeryüzüne indiği belirtilir. Günlerin hepsi Allah’ındır. Buradaki ifadenin anlamı, Muharrem ayının insanların Allah’a ulaşmasında ve tövbelerinin kabul edilmesindeki en kutsal ay olduğunun üstünde durulmasından kaynaklanır.

Önemli gelişmeler hep bu ayda meydana gelmiştir. Allah, evreni bu ayda yaratmıştır. On peygambere aşure günü olarak bilinen onuncu günde büyük ihsanlar sunulmuştur. Önemli olayların hepsi aşure gününde yani bu ayda gerçekleşmiştir. Aşure gününün bu ayda olması Muharrem ayının bereketini daha çok arttırır.

Peygamberimiz de Muharrem ayının çok kıymetli olduğunu ve Ramazan’dan sonra en mübarek ay olduğunu hadislerinde özellikle vurgulamıştır. Muharrem ayının ilk on gününde insanların birbirine daha saygılı olması gerektiğini, kin, nefret ve kavgalara mahal verilmemesini, mümkünse oruç tutulmasını söylemiştir. Muharrem ayı öyle bir aydır ki Nuh tufanı bu ayda bitmiş, kafirler bu ayda denizde boğulmuştur.

Muharrem Ayının Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Melis dedi ki:

  Gercekten cok iyi bilgi. Odevime yardimci oldunuz cok sagolun

 2. Ahmet dedi ki:

  çok iyi ödevime yardımcı oldu

 3. Ergin dedi ki:

  çok saolun proje ödevime yardımcı oldu emeği geçen herkese tesekkür ederim.. <3

 4. açelya dedi ki:

  çok teşekkürler sınav için buradan çalıştım sınavım çok güzel geçti emeği geçen herkese çok teşekürler :)

 5. atakan dedi ki:

  Allah razı olsun performas ödevime çok yardımcı oldunuz!

 6. Özgür dedi ki:

  Gerçekten süper emeğinizi sağlık adamsınız..

 7. sedef dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir site çok yardımcı oldu…:)

 8. haticetül kübra dedi ki:

  Çok iyi işime yaradım allah hepinizden razı olsun

 9. elif dedi ki:

  evet ya çok iyi ödevime çok yardımcı oldu teşekkür ederim

 10. elif dedi ki:

  gerçekten de çok iyi ödevime yardımcı oldu çok teşekkür ederim

 11. GECELERÎN YARGICII dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN YAZILI SINAVIM FAYDANIZ BÜYÜKTÜR TEŞEKKÜRLER

 12. Ayşe dedi ki:

  Performans ödevime yardımcı oldu çok teşekkürler.

 13. Feyza dedi ki:

  Ödevim için kullanıyorum küfürden hakaretten uzak bir site teşekkürler,çok güzel…

 14. ismail dedi ki:

  çok güzel

  1. alihan dedi ki:

   evet ya hemde öğretici ama çok güzel……

  2. hasan dedi ki:

   saolun çok yardımcı oldunuz.

Yorum Yaz