Muğla Üniversitesi

Muğla Üniversitesi, 03 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı Kanun ile kurulmuştur. Üniversitemizin kuruluşunda Fen-Edebiyat, Su Ürünleri Teknik Eğitim ve İktisadî ve İdarî Bilimler Fakülteleri, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu yer almıştır. Muğla’daki ilk yüksek öğrenim birimleri ise 1975 yılında Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisine bağlı olarak kurulmuş, 1982 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesine bağlanmış olan Muğla İşletmecilik Yüksekokulu ile 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olan Muğla Meslek Yüksekokuludur. Üniversitemizin kurulmasıyla Muğla İşletmecilik Yüksekokulu İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesine, Muğla Meslek Yüksekokulu da Üniversitemize bağlanmıştır.

Üniversitemizde faal 7 fakülte, 2 enstitü, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 10 araştırma ve uygulama merkezi bulunmakta; 144 bölüm/program, 38 ana bilim dalında 22.000 öğrenciye 800’ü aşan öğretim elemanı ve 600’e yaklaşan idarî personel ile eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir.

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof.Dr. Şener OKTİK
İletişim bilgileri: Muğla Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Muğla
Tel: 0 252 212 40 02
Faks: 0 252 212 40 05
İnternet Adresi Mugla Universitesi-Ana Sayfa
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
YO: 3
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 4659
Akademik personel: 359

Muğla Üniversitesi’nde , yabancı dil hazırlık programında üniversitenin dört yıllık bölümlerinin tamamı, MYO’ların ise Turizm ve Otelcilik, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği öğrencileri isteklerine bağlı olarak belirli bir kontenjan dahilinde en az 30 hafta süre ile intermediate seviyesinde İngilizce eğitimi alıyorlar. Üniversitede şeref ve yüksek şeref öğrencileri bulunuyor. E sınavlarına katılmaksızın o yarıyıl sonu sınavları sonucunda bütün derslerini başarmış olmak kaydı ile not ortalaması 3.00- 3.49 arasında olan öğrenciler şeref öğrencisi, 3.50- 4.00 arasında olan öğrenciler ise yüksek şeref öğrencisi sayılıyor. Bu öğrencilerin listesi her yarıyıl sonunda ilan ediliyor ve öğrencilere belgeleri törenle veriliyor.
Üniversitenin öğrencilerinin önemli bir bölümü Kötekli yerleşim alanında bulunan Yurt- Kur’a ait 512 yatak kapasiteli erkek öğrenci yurdu ve üniversite tarafından işletilen 700 yatak kapasiteli Milli Piyango kız öğrenci yurdu nda barınıyorlar.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Üniversitede öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenleniyor. Rektörlük kupası spor turnuvaları, basketbol, futbol, masa tenisi, satranç ve voleybol branşlarında geleneksel olarak yapılıyor. Üniversitede bir spor salonu ve bir halı saha bulunuyor.

Muğla Üniversitesi Muğla Üniversitesi, 03 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı Kanun ile kurulmuştur

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.