Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Mondros Ateşkes Anlaşmasının Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkisi Ne Oldu

Osmanlı Devleti, İttifak Devletleri ile girdiği 1. Dünya Savaşını kaybederek bu savaşta en büyük yaraları alan ülkelerden birisi olarak tarihe geçti. Bu savaşın sonucunda İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması, Osmanlı Devleti’nin sonunun geldiğini tüm Dünyaya ispatlar nitelikte bir anlaşmaydı. Osmanlı’yı yöneten hükümet, yaşanan olaylar karşısında etkisiz kalmıştı ve ülkenin işgaline engel olacak gücü yoktu.

Anlaşmanın 7. maddesine göre İtilaf Devletleri, kendi güvenlikleri konusunda tehlike arz ettiği tespit edilen bölgeleri işgal edebilme hakkına sahipti. Bu hakka dayanarak Anadolu’nun bir çok bölgesine asker çıkardılar ve bu bölgeleri işgal ettiler. Osmanlı Devleti ordusunun mensupları, yapılan anlaşmanın ülkenin sonunu getireceğini söyleyerek hükümete tepki gösterdiler. Atatürk’te dönemin sadrazamı Ahmet İzzet Paşa’ya bir telgraf çekerek kabul edilen bu anlaşmanın ileride ne gibi sonuçlar doğuracağını açıklamıştır, ki kısa bir süre sonra Atatürk’ün söylediği herşey gerçek olmuştur.

Böyle bir durum içerisinde Atatürk, ülkeyi içerisinde bulunduğu durumdan kurtarmanın ancak milli bir hareketle mümkün olacağını bildiği için, Anadolu’nun bütün bölgelerindeki vatansever askerlere birlik olma çağrısı yapmıştır. Bu çağrı, vatansever askeri birlikler tarafından kısa sürede cevap bulmuştur ve Atatürk’ün önderliğinde bir Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır. Türk milleti için bütün Dünya yok olma senaryoları yazarken Atatürk’ün önderliğinde azim ve kararlılık ile hareket eden, dayanışmayı bir an olsun elden bırakmayan Türk milleti mandayı kabul etmemiş, kanıyla mücadele ederek yıllar içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bütün bu düşmanları ülkeden atmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bu bilgiler ışığında Mondros Ateşkes Antlaşması Osmanlı Devleti için yıkıcı nitelikte olmuştur, ancak yerine modern, çağdaş ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında da önemli bir rol oynamıştır.

Mondros Ateşkes Anlaşmasının Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkisi Ne Oldu Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz