Mısır’da Kurulan Türk Devletleri

Mısırda kurulan ilk türk devleti, msırda kurulan ilk islam devleti, mısırda kurulan ilk türk devletleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

TOLUNOĞULLARI (868-905)

Mısır’da kurulan ilk Türk devleti olan Tolunoğulları devleti, Tolunoğlu Ahmet tarafından Mısır toprakları üzerinde kurulmuştur. Tolunoğulları devletinin başkenti Bugünkü adı Kahire olan El-Katai’dir. Tolunoğulları devleti en parlak dönemini Tolunoğlu Ahmet döneminde yaşamıştır.

Tolunoğulları döneminde bir çok mimari eserler yapıldığından dolayı Mısır, Tolunoğulları döneminde altın çağını yaşamıştır. Tolunoğulları, 905 yılında Abbasiler tarafından yıkılmıştır.

IHŞİDLER (AKŞİTLER) (935-969)

Ihşidler, Ebubekir Mehmet tarafından Mısır sınırları içinde Mısır, Filistin, Hicaz bölgelerini kapsamıştır. En parlak dönemini Ebubekir Mehmet döneminde yaşayan Ihşidler, Mısır’da kurulan ikinci Türk devletidir.

Ihşidler, yönetenler Türk ancak halkın Arap olmasından dolayı çok hızlı yıkılmışlardır. Ihşidler, 969 senesinde Fatımiler tarafından yıkılmıştır.

EYYUBİLER (1174-1250)

Selahaddin Eyyubi tarafından Mısır’da kurulan Eyyubi Devletinin başkenti Kahire’dir. Eyyubiler, Mısır, Suriye, Hicaz, Güneydoğu Anadolu bölgelerine hakim olmuşlardır. Eyyubiler, Selahaddin Eyyubi döneminde en parlak zamanını geçirmiştir. Türklerde olduğu gibi bir Türk devleti olan Eyyubilerde de veraset sistemi ülkeyi, padişahın oğullarına ve kardeşlerine paylaştırıyordu. Bu durum ülkenin yıkılışını daha da hızlandırmıştır ve sonuç olarak Eyyubiler, Memlük komutanı olan Aybeg tarafından 1250 yılında yıkılmıştır.

MEMLUKLER (1250-1571)

Mısır toprakları üzerinde başkenti Kahire olmak üzere Memluk komutanı aybeg tarafından kurulmuştur. Memluklerin en güçlü padişahı ise Sultan Baybars olmuştur. Güçlü hükümdar Sultan Baybars’ın bir çok zaferinden sonra 1516 Mercidabık ve 1517 Ridaniye savaşları ile birlikte Osmanlı Devleti padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından yıkılmıştır.

Mısır’da Kurulan Türk Devletleri Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.