Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mayıs 2021

Miryokefalon Savaşı ve Malazgirt Savaşı Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir

malazgirt-savasiTürk tarihinde sayısız savaşlar yapılmıştır ve bu savaşların temelinde hakimiyet kurma, bağımsızlık kazanma ve siyasi çıkarları sağlama gibi nedenler yatmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı Türk ve Dünya tarihinde bir çok devlet arasında bir çok savaş yapılmıştır. Bu savaşlardan sadece ikisi Miryokefalon savaşı ve Malazgirt savaşıdır. Bu yazımızda Miryokefalon savaşı ve Malazgirt savaşı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Tarihte yapılmış olan Miryokefalon savaşı ve Malazgirt savaşı arasında bir çok benzerlik göze çarpmaktadır. Malazgirt savaşı ile Türklerin kazanmış olduğu zafer neticesinde Anadolu’nun kapıları Türklere tamamen açılırken Miryokefalon savaşı sonunda da Anadolu’nun bir Türk yurdu olduğu kesinleşmiştir ve Bizans İmparatorluğu Türkleri Aandolu’dan atamayacağını kesin olarak anlamıştır.

1155 senesinde Sultan Mesut’un ölümünün ardından Türkiye Selçuklularının başına Sultan Mesut’un oğlu II. Kılıç Arslan geçmiştir ve II. Kılıç Arslan, tahta geçtikten sonra Türkiye Selçuklular Devletini daha güçlü bir devlet haline getirmiştir. Bu durumda harekete geçen Bizans İmparatorluğu Türkleri Anadolu’dan çıkartmayı hedeflemişlerdir ve büyük bir ordu ile Türkler üzerine sefer başlatmışlardır. Ancak II. Kılıçarslan Bizans İmparatorluğunun hazırlıksız bir şekilde sefere geldiğini anlayınca bu durumu kullanmıştır ve böylece Miryokefalon savaşı da Türkler için zaferle sonuçlanmıştır. Böylece Bizans İmparatorluğu, Türkleri Anadolu’dan atamayacağını anlamıştır.

Miryokefalon Savaşı ve Malazgirt Savaşı Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar Nelerdir Konusunda Sizler İçin Hazırladığımı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz