Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Mimari Yapıların Oluşumunda Yaşanılan Coğrafyanın Etkileri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Aşağıda mimari yapıların oluşumunda yaşanılan coğrafyanın etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz kısaca olarak ele alacağız.

Coğrafya, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim ile bitki örtüsü özellikleri bakımından mimari yapıların şekillenmesini son derece etkilemektedir. Bir bölgede yaşanması mümkün ve muhtemel doğal afetler bile mimari yapıların şeklini ve özelliğini etkilemektedir.

Bu nedenle mimari yapıların oluşumunda yaşanılan coğrafyaların özellikle toprak özellikleri, bitki örtüsü ve iklim bakımından özellikleri yapıların hangi malzemeden yapılacağına, şekline, büyüklüğüne ve güneş ışını alma açısına kadar etkilemektedir. Bu nedenle modern mimari ile klasik mimari eserler coğrafya etkileri bakımından çoğu zaman ortak özellikler de taşıyabilir. Mimari yapıların meydana gelmesinde coğrafya en etkili etkendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ceylin dedi ki:

    merhaba arkadaşlar sayfanız vallaha billaha dikkatimi çekti, teşekkürler, Mimari Yapıların Oluşumunda Yaşanılan Coğrafyanın Etkileri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz