Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Mimar Sinan’ın Eserleri Ve Şehirleri İle İlgili Bilgilendirici Araştırma Yazısı

Aşağıda Mimar Sinan’ın eserleri ve şehirleri ile ilgili bilgilendirici araştırma yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Mimar Sinan, 1490 yılında dünyaya gelmiştir. Kayseri, Peçenek Türklerinden olduğu bilinmektedir. Çocuk yaşta Yavuz Sultan Selim döneminde devşirme olarak bir Müslüman ailenin yanında kalarak İslam akaidini ve ahlakını almıştır. Yeniçeri olarak hayatını geçirmiştir.

16. yüzyılın ortalarında bir ordu seferinde köprü yapmasıyla mimarlığını ortaya koymuş ve yeniçeri olarak hizmetini tamamladıktan sonra elli yaşlarında mimarlık yapmaya başlamıştır. Halep’te, Gebze’de, İstanbul’da yaptığı eserlerden sonra mimarbaşı olarak hizmet etmeye başlamıştır.

Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim, Kanuni sultan Süleyman ve II. Selim dönemlerinde yaklaşık elli yıllık mimarlık hizmetinde bulunarak birçok cami, han, hamam, medrese ve külliye yapmıştır. En önemli eserleri Şehzadebaşı Camii, Süleymaniye Camii ve Selimiye Camii olarak bilinmektedir.

Mimar Sinan’ın hizmet ettiği şehirler elli yıl boyunca bütün Osmanlı coğrafyası olarak bilinmektedir. Mekke, Medine, İstanbul, Bursa, Edirne gibi şehirler başta olmak üzere birçok şehirde hizmet etmiştir.

Yaptığı köprülerin mimari sistemi günümüzde de ulaşılabilmiş değildir. Özellikle Balkanlar coğrafyasında birçok köprüyü dönemin en gelişmiş teknik bilgileriyle inşa etmiştir. Mimar Sinan’ın eserlerinin üzerine çıkılamamıştır yalnız taklitleri az çok yapılabilmiştir.

Mimar Sinan hayatı boyunca hizmet etmiştir. Koca Sinan olarak nam salmıştır. İstanbul’un her tepesinde mutlak bir izi bulunmaktadır.

Mimar Sinan’ın Eserleri Ve Şehirleri İle İlgili Bilgilendirici Araştırma Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    tam anlamıyla sosyal ödevime fazlasıyla yaradı hazırlayanlara teşekkür ediyorum

  2. Anonim dedi ki:

    Çok uzun olmuş

Yorum Yaz