Milli Varlığa Düşman Cemiyetler Nelerdir

Milli varlığa düşman cemiyetler kısaca sizlere bilgi vereceğiz.

Milli varlığa düşman cemiyetler Türkler ya da Müslümanlar tarafından kurulan ancak düşman olan cemiyetlerdir. Bu cemiyetler adından da anlaşılacağı gibi milli varlığı çökertmeye çalışan cemiyetler özelliği taşımaktadır.

Hürriyet ve İtilaf Fırkası: 1919 senesinin başında kurularak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Sulh ve Selamet-i Osmaniye Cemiyeti: Sulh ve Selamet cemiyeti ve Selamet-i Osmaniye Fırkasının bir çatı altında toplanmasıyla kurulmuştur. İstanbul hükümetinin desteklediği bu cemiyet, meşrutiyeti, hilafeti ve saltanatı savunmuştur.

Teali-i İslam Cemiyeti: 19 Şubat 1919 gününde kurulmuştur. Bu cemiyet hilafet ve ümmetçilik düşüncesini benimsemiştir. İslam birliğinin sağlanmasının gerektiğini savunmuştur.

Kürt Teali Cemiyeti: Wilson ilkelerinden destek alarak bağımsız devlet kurmayı amaçlayan bu cemiyet, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da faaliyetler yapmıştır ve İngilizlerin desteğini almıştır.

Trabzon ve Havalisi Adem-i Merkeziyet Cemiyeti: 1919 Ocak ayında faaliyetlerine başlayan bu cemiyet 1919 Eylül ayında Hürriyet ve İtilaf cemiyeti ile birleştirilmiştir.

Kısacası milli varlığa düşman cemiyetlerin ortak amacı milletin sözünü kesmek, duyurmamak ve buna karşılık meşrutiyeti, hilafeti ve saltanatı hakim kılmak olmuştur.

Milli Varlığa Düşman Cemiyetler Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.