Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Milli Mücadele Döneminde Roman ve Hikaye

Bu sayfamızda Milli Mücadele Dönemi Türk edebiyatı hakkında bilgi vererek milli mücadele döneminde roman ve hikâye hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Milli Mücadele dönemini kapsayan süre içerisinde sadece Halide Edip Adıvar tarafından Ateşten Gömlek adlı eser kaleme alınmıştır. Milli mücadele dönemini konu alan romanların çoğu bu dönemin bitmesinden sonra yazılmıştır.

Milli Mücadele Dönemini işleyen romanlar Halide Edip Adıvar’ın Ateşten Gömlek ve Peyami Safa’nın Sözde Kızlar adlı romanlarıdır.

Milli Mücadele döneminde hikaye dendiğinde ise akla gelen iki isim Halide Edip ve Yakup Kadri’dir. Halide Edip bu dönemde Kurtuluş Savaşı’na bizzat katılmış ve kendi gözleri ile gördüğü Anadolu’yu Dağa Çıkan Kurt, Efenin Hikâyesi, Üzeyir’in Karısı, Kırmızı Tepe, Dua Tepe, Seyit Onbaşı adlı eserlerinde öyküleştirmiştir.

Yakup Kadri de bu dönemi anlatmış olduğu eserlerinde insanın var oluş mücadelesini eleştirel bir üslup ile kaleme almıştır. Ayrıca İzzet Ulvi, Müfide Ferid, Zeki Alyanak, Aka Gündüz, Mehmet Sıtkı, Enver Behnan bu dönemin diğer öykü yazarlarıdır.

Milli Mücadele Dönemi Roman ve Hikayesinin Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz