Milli Marşımız ve Milli Bayrağımız Nelerin Sembolüdür

Flag of Turkey.svg

Dünya üzerinde var olan her devlet, kendisine ait özellikleri çeşitli şekillerde açığa vurmuştur. Bu şekillerden bazıları devletlerin milli bayrağı ve milli marşları olmuştur. Bu kavramlar, toplumların yaşadığı çeşitli olayların sonucunda açığa vurulan şeylerden olmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, bizlerin milli marşımız ve bayrağımız nelerin sembolüdür kısaca sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Flag of Turkey.svg

Türkiye, Osmanlı Devleti’nin devamı olarak kurulmuş olan modern bir hukuk devletidir. Türkiye kurulduktan sonra eskiye ait pek çok anlayış geride bırakılmış, devlet yönetimi noktasında neredeyse her konuda değişikliğe gidilmiştir. Bununla birlikte devlete bir milli marş belirlenmiştir ve devletin bayrağı da yenilenerek, günümüz değerlerini sembolize edecek şeyler üzerine yeni bir bayrak belirlenmiştir. Peki günümüzde, her yerde gördüğümüz Türkiye Cumhuriyeti bayrağı, bizlere neyi ifade etmektedir?

Türkiye Cumhuriyeti bayrağı, basit bir bayrak olarak görünse de içerisinde pek çok anlamı barındıran, değerli bir bayraktır. Her Türk genci, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk insanının ne büyük acılar çektiğini, ne kadar çok kan döküldüğünü bilir. Türk insanı, bağımsızlığını kazanmak adına canını vermekten çekinmemiş ve bağımsızlığını ancak akan pek çok kanın sonucunda alabilmiştir. Bayrağımızdaki kırmızı renk, bağımsızlığımız uğruna şehit olan askerlerimizin kanını temsil etmektedir. Bununla birlikte bayrağımızda bir de ay ve yıldız bulunmaktadır. Bayrağımzıda bulunan ay, İslâmiyeti simgelemektedir. Son olarak ise bayrağımızın üzerinde bulunan yıldız da, Türklüğü sembolize etmektedir.

Milli Marşımız ve Milli Bayrağımız Nelerin Sembolüdür Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.