Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Milli Edebiyat Dönemi Sanatçıları Kimlerdir?

Aşağıda milli edebiyat dönemi sanatçıları kimlerdir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde Tanzimat Dönemi ile beraber edebiyatta alanında da gelişmeler olmuştur. Birçok yeni tür edebiyat alanında kendini göstermiştir. Tanzimat Dönemi sonrasında milliyetçilik akımlarının baş göstermesi edebiyat alanında da yaşanmıştır.

Milli edebiyat dönemi, milliyetçilik akımlarının edebiyat alanında da yaşanmasına neden olmuştur. Uzun yıllar sonra diğer asrın başında 1908 Meşrutiyet ile milliyetçilik daha fazla ortaya çıkmıştır. Bu da milli edebiyata ait sanatçıların boy göstermesine ve bu akımın daha köklü bir şekilde gerçekleştirilmesinde etkili olmuştur.

Milli Edebiyat dönemi sanatçıları şu şekildedir:

*Ömer Seyfettin

*Yahya Kemal Beyatlı

*Ziya Gökalp

*Mehmet Emin Yurdakul

*Yakup Kadri Karaosmanoğlu

*Halide Edip Adıvar

*Reşat Nuri Güntekin

*Refik Halit Karay

*Peyami Safa

*Ali Canip Yöntem

Özellikle öykü alanında dilin sadeleştirilmesi ve halkın edebiyata olan yakınlığının arttırılması yönünde gelişmeler yaşanmıştır. Sanat toplum içindir anlayışının bir tezahürü yaşanmıştır. Milli edebiyat, milli değerlere bağlı ve gelenekten beslenen ama modernize edilmiş bir edebiyat anlayışını ortaya koyar.

Bazı sanatçıları modernist olmakla beraber bazı sanatçıları da gelenekçi olarak bulunmaktadır. Bu bakımdan bir geçiş süreci edebiyat alanı olarak bilinmektedir. Milli olarak ortaya çıkması ulusçuluk faaliyetlerinin revaçta olmasından ileri gelmektedir. Milli Edebiyat, edebiyatımızda bir dönüm noktası olmuştur. Birçok matbu eserin ortaya çıkmasında etkili olmuştur.

Milli Edebiyat Dönemi Sanatçıları Kimlerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. doğa dedi ki:

    Milli edebiyat dönemi sanatçıları arasında Mehmet Akif Ersoyu da sayıyor bazı kaynaklar bilen arkadaşlar var mı sınavda falan çıkarsa onu da yazalım mı bilenlerden yorum bekliyorum

Yorum Yaz