Milli Bilinç Ne Demektir?

Aşağıda milli bilinç ne demektir kısaca olarak ele alacağız.

Bir milleti bir arada tutan bazı tutum ve değerler bulunmaktadır. Bunlar maddi ve manevi olarak şekillenmektedir. Maddi olarak aynı çıkara dayalı işler yapmak ve aynı hedefe yönelmek, aynı coğrafyada yaşamak ve aynı vatanı paylaşmak, vatana karşı olan sorumluluk ve görevlerin yerine getirilmesi gibi değerlerdir.

Manevi değerler ise, devlet, millet, vatan, namus, ahlak, vicdan, özgürlük, din emanetlerinin korunması demektir. Milli değerlerimiz, milli kültürümüz, örf ve adetlerimiz kültür değerleri olarak geçmişten günümüze doğru gelmektedir. Milli bilinç, hepsinin farkında olarak hepsine sahip çıkmak, tarihten güç ve ders alarak geleceğe emin adımlarla yürümek anlamına gelmektedir. Milli bilinç devlete bağlılık ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde yaşamaktır.

1 yorum

  1. Milli bilinç; milleti oluşturan ve bireylere geniş çaplı toplumun üyeleri oldukları, gerek bugünkü gerekse gelecekteki çıkar ve değerlerini ancak ortaklaşa eylemle gerçekleştirip koruyabileceklerini anlatan ortak fikirdir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.