Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Milletvekilleri Kim Tarafından Kaç Yılda Bir Seçilir?

Bu yazımızda milletvekilleri kim tarafından kaç yılda bir seçilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan yönetim biçimidir. Cumhuriyet, demokratik şartların olgunlaşmasını sağlar. Bu nedenle demokrasi ile iç içedir. Demokratik toplumlarda seçme ve seçilme hakkı vatandaşın elindeki kozdur.

Kuvvetler ayrılığı ilkesinde yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrıldığı kadarıyla yönetim iyileşmektedir. Yasamayı, meclis oluşturmaktadır. Meclis de milletvekilleri tarafından meydana gelmektedir. Milletvekilleri, üye oldukları partiden seçilmektedir.

Milletvekili seçimleri yeni geçilecek olan cumhurbaşkanlığı sistemine göre 5 yılda bir yapılacaktır. Milletvekili seçimlerinde yine aday adayları belli bir ücret mukabilinde aday olacaklardır.

Seçim bölgelerinde çalışarak vatandaşı ikna etmeye uğraşacaklardır. Böylece oy oranına göre bir şehirdeki milletvekili dağılımı partiler arasında gerçekleşecektir. Meclis, baraj puanını geçen partilerin milletvekili koltuk sayısı dağılımına göre belirlenecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Safiye dedi ki:

    Milletvekillerini kim belirler sorusuna cevabını verirken cumhuriyet konusunda da açıklama yapmanız ve sistemi anlatmanız çok işime yaradı bu yazıyla birden fazla ödev sorumu cevapladım.

Yorum Yaz