Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Milletvekili Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır Ve Seçime Kimler Katılabilir?

Aşağıda milletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır ve seçime kimler katılabilir kısaca olarak ele alacağız.

Milletvekili seçimleri, genel seçimler olarak yapılmaktadır. Cumhuriyet idaresinde ve demokratik toplumlarda milletvekili seçimleri yapılmaktadır. Genel seçimlerde her partinin adayı, aday adayı olmak için partisine bir miktar para yatırır. Seçim propagandası yapmak için gerekli çalışmaları ve araştırmaları yapar. Kendi seçim bölgesinde çalışmalar sürdürürler.

Milletvekili seçimleri son seçimler itibariyle dört senede bir yapılmaktaydı. Fakat değişen hukuki ve kanuni düzenlemeler sayesinde referandum sonuçlarına göre milletvekili seçimleri beş yılda bir olarak düzenlenmiştir. Beş yılda bir yapılan milletvekili seçimlerinde, %50+1 oy alan parti yürütme hakkına sahip olarak iktidar olur.

Seçim bölgelerinde oy oranlarına göre partiler yeni milletvekili sayısı olan altı yüz kişiye göre belli sayılarda ve oy oranlarına göre milletvekiline sahip olurlar. Milletvekili seçimlerinde milletvekili seçimine katılmak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Milletvekili seçimlerine katılmak için şunlar gereklidir:

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.

*18 yaşına girmiş olmak gerekir.

*Ortaöğretim mezunu olmak gerekir.

*Askerliğin tecilli ya da yapılmış olması gerekir.

*Kamu hizmetinden yasaklanmamış olmak gerekir.

*Taksirli suçlardan en az bir yıldan fazla hapis yatmamak gerekir.

*Yüz kızartıcı bir hata yapmamış olmak gerekir.

*Hükümet sırrını açığa vurmamış olmak gerekir.

*İdeolojik ve anarşik suçlara katılmamış olmak gerekir.

*Kamu görevlileri için görevinden istifa etmiş olmak gerekir.

Milletvekili Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır Ve Seçime Kimler Katılabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nermin dedi ki:

    Milletvekili seçimleri artık 5 yılda bir yapılacak son değişen anayasaya göre… En son milletvekili seçimi bizim ülkemizde 2015 yılında yapıldı. Yani 2019 yılında ülkemizde milletvekili seçimi yapılacak ve 18 yaşına giren her Türk vatandaşı seçime katılacak.

Yorum Yaz