Mikroskobun Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca

Aşağıda mikroskobun geçmişten günümüze gelişimi kısaca olarak ele alacağız.

Mikroskop çok küçük nesnelerin gözlemlenmesini kolaylaştırmak için mercek ve ışık altında oluşturulan özel sistemlerle görüntü elde etme prensibine dayanarak çalışmaktadır. Mikroskop ilk olarak geliştirilen teleskopların ters kullanımı sayesinde keşfedilen ve 16 ve 17. yüzyıl cihazlarından biri olan bir alettir.

Mikroskop tek mercek olarak geliştirilmiş ve devamında yapılan çalışmaları günümüze yakın formların oluşmasını sağlayarak mercek sistemlerinin geliştirilmesiyle çeşitli mikroskop türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Antoni, Leeuvenhoek, Hooke, Janssen gibi isimler geçmişten günümüze mikroskop üzerinde çalışmalar yapan isimlerdir. Mikroskop elektron mikroskobu olarak da geliştirilmiştir. Işık mikroskopları rutin görüntü elde etme, araştırma yapma amacıyla kullanılan mikroskoplardır.

71 yorum

    • Bende çok beğendim 4. sınıfa gidiyorum zaten ödevim buydu çok güzelmiş hep araştırma ödevlerimi buradan yaparım arkadaşlar siz beğendiniz mi ?

  1. ödevim sonunda bitti, mikroskobun geçmişten günümüze tarihi gelişimi kısaca kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.