Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Mıknatısı Günlük Hayatta Nerelerde Kullanırız

Araştırdık Mıknatısı Günlük Hayatta Nerelerde Kullanırız Açıklayalım.

Mıknatısların kuzey ve güney olmak üzere iki kutbu bulunmaktadır. Zıt kutuplar birbirini çeker ve aynı kutuplar birbirini iter. Ayrıca mıknatısın her iki kutbu da metal malzemeleri kendine doğru çeker. Mıknatıs günlük hayatta pek çok pratik durumda kullanılmaktadır. Örneğin terziler iğnelerin kaybolmaması ve bir arada durması için mıknatıs kullanırlar.

miknatıs

Buzdolabı kapaklarının kapanma sistemleri de mıknatısla birlikte çalışmaktadır. İçeri hava girmesini önlemek ve kapağı en iyi şekilde kapatmak için kapak içerisinde bulunan mıknatıslar kapağın iyice kapanmasına yardımcı olur. Daha devasa mıknatıslar ise sanayide kullanılmaktadır. Bir örneği hurdalıklardaki mıknatıslardır. Bu mıknatıslar dev araçların ucunda bulunur ve bunlarla tonlarca hurda yerinden kaldırılıp bir başka yere aktarılır.

Günlük yaşamımızda mıknatıs kullanımı oldukça yaygın bir konumdadır. Elektrikli eşyalar, elektronik aletler ve sanayi mıknatısın en çok kullanıldığı alanlardır.

Radyo, telefon, müzik seti, jeneratör mıknatıs prensibiyle çalışan elektronik aletlere birer örnek olarak verilebilir. Mıknatısların birbiri ile etkileşimi olduğunu hatırlarsak bu gibi elektronik aletlere dışarıdan başka bir mıknatıs yaklaştırmanın doğru olmayacağını anlarız. Bu gibi elektronik aletler dışarıdan mıknatıslanma ile olumsuz etkilenebilirler. Mıknatısın Günlük Hayattaki Kullanım Alanları Hakkında Varsa Sorularınızı Bekliyoruz …

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz