Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Mezheplerin Ortaya Çıkmasının Dinin Anlaşılması ve Yaşanması Açısından Faydaları Nelerdir? Belirtiniz.

Aşağıda mezheplerin ortaya çıkmasının dinin anlaşılması ve yaşanması açısından faydaları nelerdir belirtiniz kısaca olarak ele alacağız.

Dinde Allah umumi hükümler koymuştur. Birçok ayette Kuran’ın açıklanması ve tatbik edilmesi için Peygamber (a.s.)’a işaret edilmektedir. Bu nedenle İslam’da en temel iki kaynak Kuranı Kerim ve Peygamber (a.s.)’ın sünnetidir. Kuranı Kerim farzları, Peygamber (a.s.)’ın tatbikatı da sünneti ortaya koyar.

Sahabe farz konusunda teslim olmuş, sünnet konusunda da yapabildiği kadarını yapmış ve tam bağlılık göstermiştir. Ümmetin içtihat gerektiren mevzuları icma gerektirmiştir. Bazı konularda birçok yol açık bırakılmıştır. Dinin yaşanmasında mezheplerin fıkhi olarak farklılık göstermesi söz konusu olmuştur. Bu itikadi farklılık değildir. Bu nedenle mezheplerin ortaya çıkması dinin fıkıh açısından yaşanmasında bir kolaylık meydana getirmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. halit dedi ki:

    Bence dinin anlaşılması açısından kesinlikle mezhepler çok önemli çünkü mezhepler bazı bilinmezliklere açıklık getirmiş ve dini daha kolay anlamamızı sağlamıştır.

Yorum Yaz