Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Mevsimler Hakkında Bilgi Sonbahar Kış İlkbahar Yaz Özellikleri

Bu yazımızda mevsimler hakkında bilgi sonbahar kış ilkbahar yaz özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mevsimler, Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi sonucunda oluşur. Dünya iki yarım küreden meydana gelmektedir. Dünya’nın iki yarım küresinde farklı mevsimler yaşanmaktadır. Kuzey ve Güney Yarım Küre mevsim olarak zıt mevsimleri geçirmektedir.

İlkbahar mevsimi, çimlenmenin yeni olduğu bir mevsimdir. Tabiat yeşillenir, bitkiler tomurcuklanır. Havalar ısınmaya başlar. Yağışlar yağmur şeklinde meydana gelir. Göller, akarsular gür akmaya başlar. İlkbaharda doğa canlanır. Canlılık faaliyetleri hız kazanır.

Yaz mevsimi, yaz en sıcak mevsimdir. Bitkilerin olgunlaştığı, meyve verdiği, hayvanların göçlerini tamamladığı bir mevsimdir. Yazın Güneş ışınları daha dik gelir. Bu bakımdan sıcaklık canlılar için tehlikeli olabilir.

Yaz mevsiminde serinletici meyveler çıkar. Bunun yanında günümüzde su sorunları da yaşanmaktadır. Yaz mevsimi genel itibariyle canlıları Güneş’in sıcaklığıyla boğuştuğu bir mevsimdir.

Sonbahar mevsimi, yazın sonunda tabiatın yenilenmek için değişim ve dönüşüm geçirdiği bir mevsimdir. Havalar soğur, yağışlar başlar ve artarak devam eder. Bitkiler yapraklarını döker, hayvanlar kış uykusu için hazırlık yapar. Bazı hayvanlar göç eder.

Kış mevsimi, havanın soğuk olduğu mevsimdir. Yağışlar ve hava olayları şiddetini arttırır. Canlılar soğuktan etkilenerek hareketsiz kalmaya çalışır. İnsanlar da kar yağışıyla mücadele ederek, fırtınalara karşı önlem alır.

Mevsimler, insanların yıllık planlar yapmasına neden olur. Hava durumunun günlük hayata etkisi mevsimler sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle mevsimlik işler de meydana gelmektedir.

Mevsimler Hakkında Bilgi Sonbahar Kış İlkbahar Yaz Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sema dedi ki:

    Ben çok beğendim ama bir şeyi unutmuşsunuz bunu siz bilin ilk bahar ile ilgili ben o anı çok seviyorum?

  2. Tuğçe dedi ki:

    Proje ödevim için mevsimler hakkında bilgi arıyordum bu bilgiler çok güzel olmuş ne ayrıntı var ne de gereksiz bilgi var ama tüm bilgiler yerli yerinde ve gerekli olmuş :)

Yorum Yaz