Mevlana Haftası İle İlgili Yazı

Mevlana Haftası Hakkında Bilgi, Mevlana Haftası İle İlgili Yazılar

Mevlana Haftası (2-9 Aralık 2013)

İslamiyet’e yeni bir inanç sistemi getiren, inancı ruh, akıl ve sevgi üçgeninde ele alan Mevlana Muhammed Ali’nin bendesi, ilahi bir ışık ve yüce bir varlıktır.

Geçmişten günümüze pek çok insanı fikirleriyle etkilemiş, günümüzde kendisi hayatta olmasa bile ölümsüz eserleriyle insanları etkilemeye devam eden, boşluğa düşen Allah’ı arayan insanların yoluna ışık ve rehber olan Mevlana hepimiz için müstesna bir kişiliktir.

Mevlana, aşkın, hikmetin ve diğer bütün güzelliklerin kemalidir. İnsanların kalbini saflaştırmış, gönülleri coşturmuş, kalpleri Allah sevgisiyle doldurmuş bir velidir. Bütün peygamberlerin temsilcisi gibi çalışmış, insanların daha mutlu ve daha bilinçli bir İslam inancına sahip olması için yaşamıştır.

Mevlana’nın eğittiği bütün alimler akıl ve inancın sentezini başarıyla yaparak Allah katında mevkilerini yükseltmeyi başarmışlardır. Hiçbir şeyi inkar etmez, her şeyi sever. Özellikle insanları sever. İnsanlar Allah’ın yeryüzünde tecelli ettiği varlıklardır. İşte bu yüzden insanları çok sever. Onun yoluna giren herkes bilgeliğe ve yüksek ahlaka varır. O bir düzenin timsalidir. İnsana yüceliği öğreten hal abidesidir.

Peygamberimizin “İnsan, yaratılmışların en şereflisidir.” sözünü yerine getirerek insanları çok sevmiştir. Sevgi ve hoşgörünün en önemli temsilcisidir.

Mevlana’ya göre insan ölüm ve ölümsüzlüğün, iyi ve kötünün, insan ve Allah’ın bir bedende tecelli etmesiyle oluşur. İnsan varlık ağacının meyvesidir. Bir rubaisinde şöyle demektedir: Suret suretsizlikten meydana geldi. Varlık peteğini ören arıdır. Arıyı vücuda getiren, mum ve petek değildir. Arı biziz, şekil ve çokluk sadece bizim imal ettiğimiz mumdur. Şekil ve cisim bizden vücuda geldi. Biz onlardan değil; şarap bizden sarhoş oldu, biz şaraptan değil.

Mevlana insanlara şöyle seslenmiştir: Sen cihanın hazinesisin, cihan bir yarım arpaya değmez. Sen cihanın temelisin, cihan senin yüzünden taptazedir. Diyelim ki âlemi meşale ve ışık kaplamış; çakmaksız ve taşsız olduktan sonra o, iğreti bir rüzgârdan başka nedir?

Mevlana Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. gerçekten özlem açlık arkadaşımızın dediği gibi MEVLANAyı herkesin sevmesini ve ona kötü söz denmesini rica etmem MEVLANAyı yukarıda ki yazı yıokuyarak öğrenebilirsiniz .

    bay bay arkadaşlar MEVLANAyı çok sevin

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.