Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Mevlana Haftası Hakkında Bilgi

Mevlana Haftası Hakkında Bilgi Kısaca, Mevlana Haftası Neden Kutlanır Özellikleri

Mevlana Haftası her yıl 2-19 Aralık tarihleri arasında vefat ettiği Konya’da kutlanır. Şeb-i Aruz olarak bilinen Mevlana Haftası, onun öldüğü hafta sema gösterileri eşliğinde kutlanmaktadır. Dünya’nın dört bir yanından gelen turistler Mevlana’nın Mesnevi’sini okumakta ve Sema gösterilerinden çok etkilenmektedir. Bu nedenle yurtdışından yoğun bir katılım görülmektedir.

Mevlana Celaleddin Rumi 30 Eylül 1207 tarihinde bugün Afganistan sınırları içinde olan Horasan’da ünlü bir alim olan Bahaeddin Veled’in oğlu olarak dünyaya geldi. “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” vecizesiyle bilinen ünlü Türk-İslam tasavvuf erbabı, düşünür ve ilim adamıdır. Yaşadığı dönem boyunca Anadolu insanının ilmi bilgisinin artması ve huzur içinde yaşaması için çalışmıştır.

Babası Bahaeddin Veled’le birlikte uzun yıllar farklı coğrafyalarda göçmen olarak yaşamıştır. Sırasıyla Bağdat, Mekke, Medine, Şam ve Karaman’da yaşamış. Son olarak yerleştiği Konya’ya yerleşmiş ve ölene kadar burada yaşamıştır.

mevlana haftasıKonya’da Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat himayesinde yaşamış, kurduğu Mevlevi dergahında yüzlerce derviş ve bilim adamının yetişmesine öncülük etmiştir. Hayatını soranlara özetle “Hamdım, Piştim, Yandım” cevabını vermiştir.

Tasavvufta insanın erişebileceği en yüksek makam olan İnsan-ı Kamil’e erişerek Allah aşkını en iyi anlatan eseri olan Mesnevi’yi yazmıştır. İnsanın mantıktan bağımsız bir dinle değil, tam aksine mantık ve bilim yoluyla da Allah’ın varlığına inanabileceğini savunmuştur. Dinde sevgi ve hoşgörünün önemine vurgu yapmıştır. Birey düşüncesine verdiği en önemli mesaj aşk, sevgi ve birliktir. O gönüllere taht kuran bir veli, kutup ve seyyitlerden olmuştur.

İnsanların kalbini nuruyla temizlemiş ve aydınlatmıştır. Bu özelliğiyle Adem’den Muhammed (s.a.v.) peygamberlere kadar bütün peygamberlerin temsilcisi gibi olmuştur. Onun yolundan ilerleyen, onun öğretisini benimseyen her alim insanlığın, sevginin, kamilliğin zirvesine ulaşmıştır.

Mevlana herkese hoşgörüyle yaklaşır, kimseyi dininden veya ırkından dolayı ayırt etmez. Herkese hitap etmeye ve gönülleri İslam’ın ışığıyla aydınlatmaya çalışmıştır. Çünkü ona göre her insanda Allah’ın varlığı ve ruhu az bir parça da olsa tecelli etmiştir. Yani o tıpkı Yunus Emre gibi yaratılanı yaratandan ötürü sevmiştir. İnsanı Allah’ın yarattığı en yüksek varlık olduğu için sevmiş, sevginin ve hoşgörünün temsilcisi olmuştur.

Mevlana’ya Göre İnsan

Ona göre insan iyi ile kötünün ölüm ve ölümsüzlüğün tek bir bedende birleşmesiyle oluşmuştur. Beden ölümlü insanın kılıfıdır. İnsan varlık ağacının meyvesidir. Varlığın özü insanda vücud bulmuştur. İnsanın çektiği sıkıntılar ve aldığı büyük sorumluluk bundan kaynaklanır. Varlık anlamını insan sayesinde kazanmıştır. İnsan, Allah’ın gözü ve aynasıdır. Yaratıcının en büyük eseri insandır ve insanı gururla seyreder.

Mevlana Haftası Hakkında Bilgi Aktardık. Kısaca Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz