Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Mevali Politikası Nedir Kısaca

Bu yazımızda mevali politikası nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mevali, köle anlamında kullanılan bir kelimedir. Kölelik sistemini ortaya koyar. Cahiliye dönemine ait olan bir kavramdır. Dört Halife döneminden sonraki Emevi Devleti döneminde, Emevi ırkçılığı politikası olarak da bilinir.

 

Mevali politikası, İslam’da fetih anlayışının Emevi tarafından bozulmaya uğradığı yıllarda sertleşmiştir. Emeviler fetihleri iktidar ve servet amaçlı yapmaya başladıklarında esir düşüp de Müslüman olan fakat Arap olmayan halka mevali gözüyle bakmıştır.

Köleliğin devam ettirilmesi ve Arap Milliyetçiliği yapılarak ırka dayandırılması politikasının belirlenmesi, mevali politikası olarak bilinir.

Bu yaklaşımla birlikte İslam’ın içinde yeni bir fitne olarak Arap Milliyetçiliği anlayışı yayılmaya başlamıştır. Bir sınıf olarak teşekkül etmeleri, belli bir sayıya ulaşmaya başlamalarıyla gerçekleşmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Leyla dedi ki:

  15 dkda yazdım ve 1 aldım

 2. eren dedi ki:

  ödevim hemen bitti beğendim mevali politikası kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

  1. ceren dedi ki:

   benim şahsen hoşuma gitti, mevali poltikası ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

  2. Selim dedi ki:

   sadece 10 dakikada yazdım ve 100 aldım, teşekkürler.

Yorum Yaz