Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler

0b83d05d98abe011b0bf37af3a5310ef_1356358359Meslek seçimi bireylerin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Çünkü bireyler seçtikleri meslekler doğrultusunda çalışırlar ve hayatlarını devam ettirirler bununla birlikte o mesleğin el verdiği maddi imkanlar sonucunda belirli bir maddi imkanlara da sahip olurlar.

Peki meslek seçimini etkileyen faktörler nelerdir?

1- Yetenek: Meslek seçimini etkileyen en büyük faktördür. Çünkü bireyler sahip oldukları yetenekler doğrultusunda mesleklerini seçerler. Çünkü bir birey bir mesleğin gerektirdiği yeteneğe ne kadar sahip ise o meslekte o kadar başarılı olabilir.

2- Beceri: Kişinin herhangi bir eğitim almadan kendisinden istenen işleri yapabilecek performansa sahip olmasıdır. Meslek seçiminde beceri durumu da önemlidir.

3- İlgi: Bireyin; bir işe, nesneye ya da bir maddeye gösterdiği ilgi ya da istektir. Bir işe ilgisi olan birey o işe eğilerek o işi isteyerek yapar ve böylece başarılı olur.

4- Meslek Değerleri: Birey bir mesleği seçerken o mesleğin şartlarını ve sunduğu imkanlarını bilmelidir ve o mesleğin değerlerinin o kişiyi doyuma ulaştırıp ulaştırmayacağı saptanmalıdır.

5- Yetkinlik Beklentisi: Bireyin yetenekleri doğrultusunda kendisini aşıp belirli bir yetkinlik seviyesine ulaşması durumudur.

Meslek Seçimini Etkileyen Etmenler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz