Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2021

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ Kimdir

Mersin büyükşehir belediye başkanı burhanettin kocamaz kimdir

Tarsus’un Nacarlı Köyü’nde 1955 yılında dünyaya gelen Burhanettin Kocamaz, ilk, orta ve lise öğrenimini Tarsus’ta tamamladı.

Ardından üniversite tercihini Gazi Üniversitesi’nden yana kullanan Kocamaz, 1972 yılında Kimya Mühendisliği bölümüne girdi ve 1977 yılında tahsilini tamamladı. 1977-1978 yıllarında İskenderun Demir Çelik Fabrikasında Kalite Kontrol Laboratuvarlar Müdürlüğü’nde görev yaptı.

1980 yılı öncesinde Tarsus Endüstri Meslek Lisesi’nde ve askerlik dönüşünde Cengiz Topel Lisesi’nde Kimya Öğretmenliği yaptı. Ayrıca 1983-85 yıllarında Ankara Hukuk Fakültesi’nde tahsil görmeye devam etti. Ancak mazeretlerinden dolayı bitiremeden bırakmak zorunda kaldı. Öğretmenlik mesleğini ifa etmeye devam etti ve özel bir dersanede hem ortak hem öğretmen olarak 5 yıl çalıştı. Yine bir yandan 1985 yılında Kocamazlar Tarım Ltd. Şti’ni kurdu. Bu bağlamda Zirai İlaçlar Bayisi olarak ticarette kendini gösterdi. 2004 yılında ise Kocamazlar Tarım Ltd. Şti.’den ayrılarak Aznakay İnş. Şirketi’nde kurucu olarak katılım sağladı. 2007 yılında da Kocamazlar inşaat şirketini kurdu.

1992 yılında siyasete atılarak MHP İlçe Teşkilatına girdi ve basın sözcüsü oldu. 1994 yılında yapılan 27 Mart yerel seçimlerinde MHP’den belediye başkanı adayı oldu ve belediye başkanlığını kazandı. Ardından gelen 1999 ve 2004 yerel seçimlerinde de başarılı oldu ve Tarsus Belediye Başkanlığı görevine devam etti.

Evli ve 3 çocuk babası Burhanettin Kocamaz sosyal alanda da oldukça aktif bir insandır. Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği, İnanç Turizmi Belediyeler Birliği kurucu üyesidir. Bunun yanında Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Çukurova Belediyeler Birliği’nde Başkan Yardımcısı olarak yer aldı.

Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğinde Azerbaycan Vektor Beynelminel İlim merkezi ilim şurası tarafından, Türk dünyasına yaptığı katkılar gerekçesiyle Fahri Doktora unvanı alan Burhanettin Korkmaz, Türkiye’de yer aldığı diğer görevlerini de başarıyla sürdürdü. Tarihi Kentler Birliği gibi önemli bir kuruluştan, valilikten ve yerel yönetim dergilerinden çeşitli ödüller aldı. Nusret Mayın Gemisi’ni restore ettirerek müze olarak Türkiye’ye kazandırdığı için de Türk dünyası Kültür Sanat Vakfı tarafından Türk Dünyası Özel hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür.

Türkiye’de birçok dergi, gazete ve çeşitli kuruluşlar tarafından yılın belediye başkanı seçilen Korkmaz, şiirle de ilgilenmektedir. Gönlümden Sızıntılar ve Gönlümden Damlayanlar adından iki adet şiir kitabı yayınlanmıştır.

burhanettin-kocamaz_545372

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Recep Şenol dedi ki:

  Hayırlı olsun sayın başkanım allah seni başımızdan eksik etmesin saygılarımla.

 2. CELAL EDE dedi ki:

  30 mart yerel seçimlerde birinci sırada Mersin il mekez,inde rekor kırarak oy patlaması yaparak Merin Büyük Şehir Belediye Başkanlıgını halkı,ın sevgisiyle yakın ilgisiyle kazanmış oldugunuzu neşeyle sevinçle karşılamış oldum.Mersin halkına hayırlı ugurlu olmasını temenni ederim.üstün başarılar hizmetler dilerim.sayglarımla 02 nisan 2014 Celal Ede
  tel:***2326229

 3. CELAL EDE dedi ki:

  30 mart yerel seçimlerde birinci sırada Mersin il mekez,inde rekor kırarak oy patlaması yaparak birinci sırada Mersin Belediye Başkanlıgını halkı,ın sevgisiyle yakın ilgisiyle kazanmış oldugunuzu neşeyle sevinçle karşılamış oldum.Mersin halkına hayırlı ugurlu olmasını temenni ederim.üstün başarılar dilerim.02 nisan 2014 Celal Ede

Yorum Yaz