Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır?

Aşağıda mermer ülkemizde nerelerde çıkarılır kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin coğrafi şartları yer altı ve yer üstü doğal zenginliklerin çeşitli kaynaklar olmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle ülkemizin hemen her yerinde muhakkak çıkarılması ve işlenmesi mümkün olan mineral, kayaç ya da maden bulunmaktadır.

Ülkemizin neredeyse üçte biri de mermerlerle kaplıdır. Mermer kayaçlarının oldukça fazla olduğu ülkemizde hemen her bölgede mermer yatakları bulunmaktadır. Çeşitli ve kaliteli olarak üretilen ve işlenen mermer en çok mimaride ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Bununla beraber işlenerek ya da ham madde şeklinde yurt dışına ihraç edilmektedir.

Ülkemizde mermer özellikle şu bölgelerde; Afyon, Kütahya, Marmara Adası, Kırşehir, Tokat ve İzmir çevresinde çıkarılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nehir dedi ki:

    Selam siteniz yeminle dikkatimi çekti, teşekkürler, benim adım nehir, ben Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

  2. danla bilic dedi ki:

    Merhaba herkese bu yazı inanki iyi, 5 yıldızı hak ediyor, Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

  3. duygu dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır? ödevim için kullandım, ben Ardahan birincisi duygu hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz