Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Mercan Resifi Nedir Nerelerde Bulunur

Mercan resifi nedir sözlük anlamı hakkında bilgi kısaca, mercan resifi nedir nerelerde bulunur?

Mercan resifleri bir canlılar yığılması sonucu oluşur. Canlı yığılması için uygun bir ortam gerekmektedir. Bu ortam 20 santigrat dereceden fazla ortalama deniz suyu sıcaklığına sahip sığ ada sahilleridir. Daha çok kıtasal kenarlardaki adalar için geçerlidir.

Buralarda yaşayan kalkerli bitkisel ve hayvansal organizmaların yığılımı mercan resifi olarak adlandırılır. Aslında mercan resifleri bu canlıların ürettiği aragonit yapıların ismidir. Fazla bulundukları yerler az miktarda besin içeren deniz sularıdır.

Bu canlı yığını içerisinde elbette bazı organizmalar daha baskındır. Bunlar genellikle taş mercanları ile kolonyal sölenterlerdir. Bu ikisinin ortak noktası kalsiyum karbonattan meydana gelen dış iskelete sahip olmalarıdır. Bunların iskeletleri dalga ve biyoerozyon ile ufalanarak mercanlar, çeşitli hayvanlar ve bitkiler için yaşam destekleyici kalsiyum oluşumunu ortaya çıkarır.

Okyanus yüzey alanlarının tahmini olarak yüzde biri mercan resiflerinden oluşmaktadır. Tropikal suların sığ kısımlarında yer alan mercanlar en çok Pasifik Okyanusunda bulunur. En zengin ve en çeşitli ekosistemler arasında bulunan mercan resifleri az da olsa soğuk ve derin sularda da bulunabilmektedir.

       Mercan Resifi Nedir Nerelerde Bulunur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz