Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Merak İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda merak ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Merak insanın içindedir. Onu söküp atamazlar. Her şeyi bilme, bulma, öğrenme, görme arzusu insanın içindedir çünkü içini yer bitirir. Merak doğru kullanılırsa gereklidir. Gerektiğince kullanmak gerekir. Merakı dizginleyen saygı ve özgürlük alanlarıdır.

Merakının hareket alanı saygı, ahlak ve özgürlük alanlarıyla çevrilidir. Yani üstüne vazife olanı merak etmek er kişinin harcıdır. Üstüne vazife olmayanı merak etmek er olmayan kişinin harcıdır. Bu nedenle insanların özel hayatlarına, özgürlük alanlarına karışmadan merak etmeliyiz. Ehlileşmiş ve evcilleşmiş merak budur.

Merak insana bilmediğini öğreten, bildiğine şüpheyle baktıran bir duygudur. Her canlı merak eder. Merak ederek öğrenir, bilir, tecrübe kazanır. Merak etmek, hayatta kalmaktır. İnsanlar için de bu böyledir.

İnsanların herhangi bir konuyu merak ederek o konunun peşine düşmesi, insanı hiç tahmin edemeyeceği maceralara sokabilir. Zaman nedir, neye denir, nasıl geçer, nasıl biter, nasıl kaybolur diye merak eden bir kişi kendisini fizik kanunlarıyla kuşatılmış bir evrenin ortasında büyük bir boşlukta görür.

Neye göre zaman geçer, insan zamanın karşısında nedir, diye sormaya devam etmesi merakın soru sorma huyunun ve kilit açma özelliğinin bir ayrıntısıdır. Soran insan meraklı insandır. Meraklı insan öğrenmeye aç insandır. Öğrenmek ve bilmek, tuzlu su içmek gibidir. Merakı daha da arttırır.

Merak insanı insan yapan bir özelliktir. Bu nedenle kıymetinin bilinmesi ve doğru yerde ve zamanda kullanılması gerekir. İnsanlık merak etmeye ve merak edilmeye muhtaçtır.

Merak İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Duygu dedi ki:

  Cok guzel bir komposizyon yani okadar guzelki. Ben yaptim diye kandirc

 2. Anonim dedi ki:

  Çok uzun biraz kısa olabilirdi

 3. Meraklı dedi ki:

  Biraz daha kısa olabilirdi

 4. Anonim dedi ki:

  Kisa. Olsun

 5. 23 dedi ki:

  Hocalar anlarsa biteriz.?? merak konulu kompozisyon çok beğendim.

Yorum Yaz