Memurluktan İstifa Edenlere Emekli İkramiyesi Verilir mi ?

İstifa eden memurlara emekli ikramiyesi yok

İstifa Eden Memurlara Emekli İkramiyesi Verilmeyecek 

Meclis’e sevk edilen kanun tasarısıyla istifa eden yaklaşık 290 bin eski memurun ikramiyesi yeniden düzenlendi.

Kendi isteğiyle istifa eden veya haklı bir sebeple memuriyetten çıkarılanlara ikramiye ödenmeyecek.

Memuriyetten istifa edenlerin kamuda geçen dönemlere ilişkin emekli ikramiyesi alabilmesinin yolu kapandı. Önceki gün Meclis’e sevk edilen yasa tasarısı ile memuriyetten kendi istekleriyle ayrılanların veya haklı gerekçelerle işine son verilenlerin emekli ikramiyesi alabilmesinin önüne geçildi. Anayasa Mahkemesi, daha önce verdiği bir kararla memuriyetten kendi isteği ile ayrılanlara ikramiye verilmesineimkân tanımıştı. Bu karar sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dava açan eski memurlar, ikramiye kazanıyordu. Bu durum SGK’yı önemli bir ekonomik maliyet ve iş yüküyle karşı karşıya bırakıyordu. Kamudan istifa edenlerin sayısının yaklaşık 290 bin kişi civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunların tamamına ikramiye ödenmesi durumunda SGK’nın kasasından yaklaşık 3 milyar TL çıkacaktı.

Kamuda bir süre memur olarak çalıştıktan sonra istifa ederek kendi işini kuran ya da özel sektöre geçen çok sayıda kişi bulunuyor. Bayanlarda ise çoğunlukla evlilik, çocuk ya da tayin gibi sebeplerle memuriyetten istifa sık rastlanan bir durum. Emekli Sandığı Kanunu’na göre bu kişilere, emeklilikte, memuriyette geçen dönemleri için emekli ikramiyesi ödenmiyor. Ancak Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemeye ilişkin iki iptal kararı verdi. Son iptal kararı ise 9 Temmuz 2011 tarihli. Karar sebebiyle SGK, bu tarihten itibaren SSK veya Bağ-Kur’lu olarak emekli olan eski memurlara ikramiyelerini ödemeye başladı. Bu tarihten önce emekli olanlar ise dava açarak ikramiyelerini almaya başladılar. Böylece istifa eden memurların memuriyette geçen süreleri için emekli ikramiyesi ödenmesinin yolu açılmış oldu. Bu durumun önüne geçmek için bir yasal düzenleme yapılıyor. Meclis’e sevk edilen kanun tasarısıyla istifa eden eski memurların ikramiyesi yeniden düzenlendi. Düzenleme ile memuriyetten istifa eden veya haklı bir sebeple memuriyetten çıkarılana ikramiyeleri ödenmeyecek. Düzenleme ile kıdem tazminatı kanununa atıf yapılarak istifa eden veya haklı gerekçeyle işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmediği gibi aynı durumdaki memura da ikramiye ödenmeyecek. Tek istisnasını memuriyetten işçi kadrosuna naklen geçirilenler oluşturacak. Bunlara da emekli oldukları yılın rakamlarından faizsiz olarak ödeme yapılacak.

Memurluktan İstifa Edenlere Emekli İkramiyesi Aylığı Ödenmeyecek , Memuriyetten İstifa Edenlere Emeklilik İkramiyesi Verilmeyecek , Memurluktan İstifa Ettim Emekli İkramiye Alabilir miyim 2012 2013

Zaman – 10 Aralık 2011

10 yorum

 1. Yücel turan 1993 de memur oldum kedi sıkıntı ları mdan dolayı 2010 istifa ettim tazminat Hakîm varmı diye sordu ssgvkurumuna emekli olunca dediler yaş 51de emeklilik hakımvar emekli olduktan sonra da ikramiye hakkın yok kanuna göre kaldırıldı ve yasası geldi sözleri söyleniyor eğer gecek doğruysa benimgibi binlerce insanlar var yorum yapmayın onuda devlet büyüklerimiz düşünsün eniyse biz Nasrettin hoca gibi bir göle yoğurt calalım belki tutar Umudunuz varsa

 2. iyi günler, ben 1975 kasım ayında ögretmen olarak göreve başladım.1977 temmuz ayında askerligim nedeniyle istifa ettim.4 ay yd sb ögrencilik 14 ay yd sb olarak askerligimi yaptım.1979 ocak ayında terhis oldum.1979 şubat ayında bir kamu kurumunda ssk lı olarak göreve başladım.2014 temmuz ayında emekli oldum.hizmet birleştirmesi yaptım.emekli sandıgından toplam 3 yıl 1 ay 15 gün hizmetim var.Bu emekli sandıgında geçen süremin emekli ikramiyesini alabilirmiyim ? alabileceksem nasıl bir yol izlemem gerekiyor.( emekli sandıgından kamuda ssk lı olarak çalışanlar alabilir diye bir madde var diyorlar dogrumu ?) Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Ben devletin hakkaniyet içerisinde vatandaşına devrandığını zannetmiyorum.Ben 1982 2002 yılları arasında TCDD de görev yaptım.Başımızdaki o çok ne muhterem amşrlerimiz yüzünden hayatımız zindana çeviriliyor.Ben muşluyum amirimde adanalı bana sen PKK lısın dedi bende şu şanlı şerefli meslekte senin gibi milliyetçiyim diye geçinen zavallılar yüzünden bir çok hayat mahvolup gidiyor diyerek dövdüm.Ben yıllarca TCDD de çok ölümcül kazalar önledim.Ben vatan haini olsaydım yapmazdım.Bu olaydan sonra benim defterimi dürdüler ve memuriyetime son verdiler.şimdi benim 22 yılım var devlete hizmet ettim.DEVLETE HARAM OLSUN benim emeklerim.Niye benim Tazminatımı ödemiyor.

 4. uzman jandarma çavuş olarak görev yaprken 10 yıl meçburi hizmet süremi doldurup 2012 yılında istifa ederk TSK dan ayrıldım ançak tekrar bu şerefli mesleğime dönmek istiyorum bana yardımcı olurmususnuz ne yapmam gerekiyor.cevap yazarsanız sevinirim.iyi günler.

 5. 1967 ,r1987 18 yıl 657 devlet memuru idim işsonu emekli ikramiyemi alamadik ve benim gibi cok mağdur olanlar var millet vekilleri kendi maaşlarina gecezamyabiyor uluderede ölen vadandaşlara tazminat ödeniyor emekliye gelince bütce bozulur , bizde vadandaşiz lüdfen yedklileri duyarliliğa dafed ediyoruz,,

 6. TSK da çalıştım. Emekliliği hak etmediğim için yaş haddi nedeniyle ayırdılar.Bana 18 yıllık hizmetime karşılık tazminat verdiler.daha sonra çıkan bir kanunla 657 devlet memuru olarak atandım.Burada da 1 yıl çalıştım.Ancak tekrar 45 yaş sınırı nedeniyle emekli edildim.Emekli sandığı bana ikramiye verdi.Maaşa bağladı aradan 7-8 ay geçmesine rağmen SGK tekrar benden verdiği ikramiyeyi geri istiyor.Bu konuda bana yardım eden olursa sevinirim.

 7. Herzaman olduğu gibi yine adaletsizlik, yine eşitsizlik. Yurt dışı borçlanma tutarını yatırdığımız takdirde hemen emekli olabileceği emekli sandığına tabi hizmetine dair ikramiyesini de alabileceği söylenen ve 6 ay önce 11.000 tl borçlanma tutarını yatırdığı halde hala emekli edilmeyen kardeşim akibetinin ne olduğunu her soruşunda da kurumunuzdan yazının cevabını bekliyoruz diyen SGK acaba özellikle bu yasanın çıkmasını mı bekliyor ki, emekli ikramiyesini ödemesin. Bizim paramız 6 aydır Devlette. parayı yatırın 1 ay içinde emekli olursunuz, şu aşamada olursa ikramiye de alırsınız diyen SGK şimdi ipe un seriyor.. BENİM ANLAYAMADIĞIM 9 TEMMUZ 2011 DEN SONRA İKRAMİYELERİNİ ÖDEDİĞİ KİMSELERDEN O İKRAMİYELER TAHSİL Mİ EDİLECEK. ELBETTE BUNU İSTEMEYİZ , ancak DİĞERLERİ DE MAĞDUR EDİLMESİN. .Emekli olma talebimiz Temmuz 2011 de yapıldığı halde yeni yasanın çıkmasıyla ödenmeyeceği için (bir yazı cevabı 7 aydır gelmediği için, kabahat bende mi) büyük bir haksızlığa uğramış olmuyor muyuz? NEDİR BU EŞİTSİZLİK, BU NASIL BİR ANLAYIŞTIR. Üstelik memuriyetten istifa ediş nedeni de yine ozamanki iktidarın yaptığı zulümdü. Hiçbir eylem yok, sadece siyasi görüşü biliniyordu o nedenle de hakettiği kazanımları verilmediği gibi, bir de oradan oraya sürülüyordu. Herşeyden nefret eden kardeşim yurt dışına giderek çalıştı, geldi borçlanma tutarını da hemen peşin olarak yatırdı. BU GÜN DE EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDENMESİN DİYE HALA cezalandırılıyor. Yukarıdaki 2 yoruma da aynen katılıyorum. BU HAKSIZLIKTAN İNŞALLAH DÖNÜLÜR DİYORUM, UMUDUM OLMASA DA.

  .

 8. Biz emekliler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin
  Yasal vatandaşları ve münevver bireyleriyiz.
  Ülkemize 25 –30 – 35 er yıl gönüllü hizmet ve
  emek verdik.. Bu hizmet sürelerimizde de
  vatana – millete hayırlı evlatlar yetiştirme
  gayreti içinde olduk !.
  Yaşlarımız itibarı ile * geldik gidiyoruz* evet
  gidiyoruz ama (siyasilerimizin zannettiği gibi)
  uyumuyoruz !.
  Uzun yıllar boyu (iktidarı – muhalefeti ile)
  her siyasi parti seçim arifelerinde *intibak yasası*
  masalı ile uyuttuklarını zannettiler ve bu güne kadar
  (sıkılmadan) oyaladılar !.
  Bu dönem zarfında kendileri için gece yarılarında
  iki dakikada defalarca %.100 zamları (utanmadan)
  yasalaştırdılar..
  Eyy onurlu emekli kardeşlerim : Biz vatanını –
  bayrağını – milletini seven aklı başında insanlarız.
  Sokağa çıkıp masum esnaf kardeşimizin iş yerine
  zarar, günahsız komşunun arabasına hasar veremeyiz !
  Polisimizle ters düşüp bu yaşta torunumuz yaşında
  görevliden cop yememiz de münasip düşmez ..
  Bizim yapacağımız her siyasiyi biraz düşündürecek
  şey sokağa atacağımız Molotof kokteyli değil !
  seçim sandığına atacağımız (daha doğrusu hiçbir
  partiye atmayacağımız) OY dur !!
  Ne olur ki ; demeyin . Çook şey olur.. Bu durumdan
  mutazarrır en az beş milyon emekli eşleri ile on milyon
  oy hak – hukuk tanımayan siyasileri düşündürmez mi
  acaba ?
  Bütün bu karmaşalar ülkeyi yönetiyoruz zanneden
  siyasilerin marifetleridir !..
  Devletin aynı kurumundan, aynı şartlarla emekli
  olmuş 700 – 2400 arasında muhtelif % lerle farklı
  maaşlar hangi akla hizmettir !? Anlayana aşk olsun !

  Yaşadığı müddetçe artık hiçbir partiye oy vermeyecek
  70 yılı boyunca hiçbir siyasimizden hoşnut olmamış
  sürekli hakları gasp edilmiş bir emekli !.. İL-HAN

 9. Askerden 1973 yılı başında geldim.TCDD. DE İŞ başı yaptım Askerlik hizmetimide borçlanıp ödedim.Çalıştığım 12,5 yıl boyunca uğradığım haksızlıklara dayanamayıp,mevcut hükümete güvenim kalmadığından 1986 yılı başında işi terk ettim.İlk başlarda hata yaptığımı zannediyordum ama hükümet beni yanıltmadı iyiki diyer senelerimi hükümete hizmet etmeden geçirdim.Hükümetimiz her zaman ve daima kendi çıkarlarını düşünen.Memurunun ve işçisini 2.ci 3.cü planda tutan bir hükümet.Bu düşüncede olan bir hükümetten daha ne beklenirki.Gariban memur,işçi 10 sene çalışmış 15 sene çalışmış hükümetin umurundamı.Millet vekili isterse iki yıl çalışmış olsun,onun iki yılı garibanın 10,15 senesine bedel.Çünkü devlet adamları.Yazıklar olsun bu zihniyeti taşıyanlara.Devlet bize vereceği parayı,insanları yardıma muhtaç devletlere göndersin.Kendi vatanındaki kendi insanına niye bakacakki.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.