Memleket Sandıklarının Kuruluş Amacı Nedir?

Bu yazımızda memleket sandıklarının kuruluş amacı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde 19. yüzyılda mason localarının bankalar teşkil etmesi ve Osmanlı Devleti topraklarında etkili hale gelmesiyle, tarım ve hayvancılık alanında yaşanan gelişmeler, ekonomik açıdan dar boğaza girmiştir.

 

Yeni kurulan yabancı sermayeli bankalar çiftçilere tarım ve hayvancılık için yüksek faizli kredilendirme uygulamaktaydı. Bu da çiftçiye zarar vermekteydi. Faizli yatırımlar arttıkça çiftçi zor duruma düşmekteydi.

Bu sebeplerle Mithat Paşa tarafından geliştirilen bir fikirler, çiftçiye yerli kredi yardımı desteği sağlamak için çiftçilerin tarım tasarrufunu sağlayacak millet sandıkları kurulmuştur.

Millet sandıkları, çiftçinin dayanışma ve yardımlaşma içinde tarım faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağlamıştır. Millet sandıkları ülkenin dört bir yanına dağılmıştır. Devamında bu sandıklar Ziraat Bankası olarak hizmet etmiştir.

1 yorum

  1. Ben sitenizi sürekli takip ediyorum ve genellikle ders hazırlıklarımı da sizin yazılarınızla yapıyorum. Memleket sandıkları neden kurulmuştur yine bu yazınız ile öğrendim ve derse hazırım.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.