Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Melih Cevdet Anday Kimdir

Bu sayfamızda melih Cevdet Anday hakkında bilgi vererek Melih Cevdet Anday kimdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

1915 senesinde İstanbul’da doğan melih Cevdet Anday hem şiir hem de nesir alanında eser vermiş bir sanatçımızdır. Devlet tarafından sosyoloji eğitimi yapması için Belçika’ya gönderilmiş fakat II. Dünya Savaşının çıkması sebebi ile öğrenimini yarıda bırakarak yurda dönmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğünde, Ankara Kitaplığında memurluk yapmıştır. Akşam, Tercüman, Büyük Gazete ve Cumhuriyet gazetelerinde çalışmıştır. İstanbul Belediye Konservatuarı tiyatro bölümünde fonetik ve diksiyon dersleri vermiştir.

Orhan Veli Kanık ve Oktay Rıfat Horozcu ile beraber çıkardıkları kitap ile birlikte Garip adını alan yeni bir şiir anlayışını ortaya koymuşlardır. 1946 yılından sonra sosyal meseleleri de ele alan tiyatro ve roman türünde eserler kaleme almıştır. En önemli eserleri Garip, Rahatı Kaçan Ağaç, Telgrafhane, Göçebe Denizin Üstünde, Ölümsüzlük Ardında Gılgamış, Mikadonun Çöpleri’dir.

Melih Cevdet Anday ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz