Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Mektup Nedir Özellikleri Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Mektup Nedir Özellikleri Nelerdir

Öğretici metin türlerinden birisi olan mektup türü hakkında bilgi vermek gerekirse mektup kişinin uzaktaki eş, dost ve tanıdıklarında ya da resmi kuruluşların haberleşmelerine imkân sağlayan bir edebi türdür. Mektup türünün özellikleri ise şu şekildedir:

Mektup türü kişinin duygu ve düşüncelerini başkaları ile paylaşma arzusundan ortaya çıkmıştır. Bu tür kaleme alınırken yazar içinden geçenleri ya da düşündüklerini karşısındaki kişiye anlatmaya çalışır. Hissettiği duygu ve düşünceleri karşısındakine hissettirmeyi ve anlatmayı hedefler. Her mektupta kullanılan üslup farklıdır çünkü mektubun dilini karşıdaki kişinin eğitim ve anlama düzeyi belirlemektedir.

Mektup türü yazan kişinin duygu ve düşüncelerini yansıttığından genellikle öznel bir tür olarak değerlendirilir. Bununla birlikte bazen sanat ve devlet adamlarının kaleme almış oldukları mektuplar belge niteliği de taşıyabilir.

Mektuplar özel ve resmi mektuplar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Özel mektupların yazımında bir samimiyet ve içtenlik hâkimdir. Resmi mektuplar ise devlet kurumları ya da şirketler arasındaki yazışmaları düzenleyen mektuplardır. Bunlarda kullanılan dil ise resmi ve kurudur.

Mektup Çeşitleri ve Mektup Örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781